Pamätné tabule v Košiciach sú prístupné v mobilnej aplikácii
Mobilnú aplikáciu, ktorá v troch jazykových mutáciách predstavuje 100 pamätných tabúľ umiestnených v historickom centre Košíc, predstavili v stredu vo Verejnej knižnici Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach. V prehľadnej podobe, i bez prístupu na internet, aplikácia zároveň ponúka tematické okruhy poznávacích trás a umožňuje tiež k jednotlivým tabuliam vyhľadať písomné zdroje nachádzajúce sa vo VKJB či v knižnici v maďarskom Miskolci.
Mobilná aplikácia, ktorá využíva 3D zábery, profesionálne fotografie a texty a ponúka tiež možnosť audiosprievodcu v slovenčine, maďarčine a angličtine, je jedným z výstupov projektu „Jedným klikom za pamätníkom“.
VKJB na ňom v rámci programu Interreg spolupracovala so Župnou a mestskou knižnicou Františka Rákócziho v Miskolci.
[ad][/ad]História, pamiatky či významné osobnosti
Ako uviedla riaditeľka VKJB Soňa Jakešová, jeho cieľom bolo priblížiť históriu, architektonické pamiatky a významné osobnosti oboch miest a posilniť záujem ľudí o regionálne dejiny.
„Pre ľahšiu orientáciu sú jednotlivé pamätné tabule rozdelené do troch skupín – osobnosti, udalosti a budovy,“ povedala o aplikácii Jakešová s tým, že osobnostiam je venovaných 53 tabúľ, 17 udalostiam a 30 budovám.
„Najstaršou exteriérovou pamätnou tabuľou je mramorová doska nad vstupným portálom Urbanovej veže pripomínajúca renesančnú prestavbu objektu v roku 1628. Najmladšia tabuľa, ktorú nájdete v aplikácii, bola odhalená tohto roku pri príležitosti 650. výročia vydania erbovej listiny mestu Košice v roku 1369. Okrem informačnej hodnoty, ktorú poskytujú, nie je zanedbateľná ani tá umelecká. Mnohé z nich zhotovili významní košickí sochári či umelci ako Vojtech Löffler, Arpád Račko či Mária Bartuszová,“ priblížila manažérka projektu Erika Palágyiová, vedúca regionálneho oddelenia VKJB.
Prechádza mestom
Aplikácia tiež ponúka možnosť prejsť sa mestom podľa naplánovanej trasy, ktorá uľahčí orientáciu i hľadanie pamätných tabúľ.
„K tomu je vytvorená i virtuálna prehliadka, ktorá prevedie návštevníka centrom Košíc z vtáčej perspektívy. Používatelia sa okrem iného dozvedia, kde stála najhonosnejšia svetská stavba v Košiciach, kde sídlila najluxusnejšia kaviareň, o pohnutom osudie niektorých tabúľ, ktoré boli odhalené, odstránené, pozmenené a znovu osadené,“ doplnila Jakešová.
Košické pamätné tabule sú v rôznych jazykoch, slovenčine, maďarčine, latinčine, angličtine i hebrejčine.
Aplikácia je voľne dostupná pre mobilné zariadenia, stiahnuť si ju možno aj cez QR kódy zverejnené na propagačných materiáloch či webovej stránke VKJB. Je prispôsobená aj pre zrakovo znevýhodnených používateľov, a to vďaka hovorenému slovu, možnosti zväčšovania písma a fotografií.
Celkový rozpočet cezhraničného projektu, ktorého súčasťou bola i fotosúťaž, inštruktážny videofilm, propagačná brožúra a workshopy pre verejnosť a turistických sprievodcov bol 39 200 eur. Pätnástimi percentami sa na spolufinancovaní podieľali partneri projektu.
[ad2][/ad2]Foto: TASR
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.