Patróni v múzeu
Zaužívanou tradíciou (nielen) v minulosti bolo utiekať sa v rôznych sférach života pod ochranu, záštitu, podporu či pomoc k patrónom z radov svätcov. Nie je tomu inak ani v histórii technických disciplín.
V Slovenskom technickom múzeu otvorili jedinečnú výstavu dvanástich patrónov vedy, techniky a remesiel. Oblasti ich patrónstva sú prezentované kolekciou artefaktov z vybraných zbierok technických a vedných odborov, ktorých vývoj Slovenské technické múzeum dokumentuje. Časť exponátov bude prezentovaná na tejto výstave po prvýkrát.
Počiatky v Antike
Tradícia ochrancov bola rozšírená už v časoch antiky. Svoje začiatky má už v Rímskej ríši. Svätý patrón, či ochranca alebo strážca, sa dá nájsť v ktorejkoľvek oblasti.
Svojich patrónov si volili remeselnícke cechy a spolky. Zobrazovali ich na cechových erboch, zástavách, pečatiach a zvolávacích tabuľkách.
Patrónov majú aj internet a motoristi
Pôsobenie patrónov sa prispôsobuje časom. V modernej dobe nastal posun od stredovekých remesiel k moderným povolaniam a odborom. Svätý Krištof bol v minulosti patrónom pútnikov, cestovateľov – dnes je patrónom motoristov. Svätý Izidor Sevillský, dnes patrón internetu, patril medzi najvplyvnejších učencov raného stredoveku. Prestíž si získal vytvorením encyklopédie z oblastí života a vedy, podobnou dnešným databázam.
„Je všeobecne známe spojenie napríklad svätého Medarda s meteorológiou. Menej známa je patrónka fotografov svätá Veronika. Podľa legendy podala Ježišovi šatku na krížovej ceste, na ktorej zostal odtlačok jeho tváre,“ približuje zaujímavosti výstavy spoluautorka jej scenára Viera Tillová.
Legenda o svätej Barbore
Jednou z najznámejších patróniek je svätá Barbora. Legenda hovorí, že Barbore, ktorá sa nechala pokrstiť, sa počas úteku pred rozzúreným pohanským otcom otvorila skala, aby sa v nej ukryla. Jej pobyt v uzavretom priestore ju symbolicky spája s baníctvom. Tak ako bola ona uväznená vo veži postavenej zo skál, tak boli baníci uzavretí v bani, v priestore vnútri zeme.
„Veža, ktorú sv. Barbora na niektorých zobrazeniach drží, nie je len vežou, v ktorej bola uväznená, ale i symbolom metalurgickej pece, v ktorej dochádzalo k premene rudy na kov,“ dodáva V. Tillová.
Pod ochranou svätých
– Archanjel Gabriel (patrón telekomunikácií)
– sv. Izidor (patrón internetu a užívateľov PC)
– sv. Vavrinec Rímsky (patrón tlačiarov, knihovníkov, archivárov)
– sv. Eligius (patrón zlatníkov, kováčov, kovolejárov, numizmatikov)
– sv. Dominik de Guzmán (patrón astronómov)
– sv. Medard (patrón meteorológov)
– sv. Tomáš (patrón zememeračov, geometrov, stavebníkov, architektov)
– sv. Albert Veľký (patrón fyzikov a chemikov)
– sv. Peter (patrón hodinárov)
– sv. Veronika (patrónka fotografov)
– sv. Ján Krstiteľ (patrón krajčírov)
– sv. Barbora (patrónka baníkov, stavbárov, hasičov)
12 PATRÓNOV (Ochrancovia vedy, techniky a remesiel)
– Slovenské technické múzeum, Hlavná 88 Trvanie výstavy: do 31. januára 2016
(VT)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.