Planéty – Koncert, ktorý nestačí len počúvať
Multimediálny projekt Planéty vytvorený podľa rovnomenného diela najznámejšieho britského skladateľa Gustava Holsta, ponúka zážitok nielen poslucháčsky, ale aj vizuálny.
Spoluprácou s Hvezdárňou a Planetáriom CVČ Domino k pôvodnému symfonickému dielu oscilujúcemu na rozmedzí klasickej a filmovej hudby vznikla akási filmová adaptácia Planét. Tie čerpajú inšpiráciu primárne z astronomických podnetov prinášajúcich akúsi „sériu náladových obrazov“ jednotlivých planetárnych úkazov.
Vďaka suite Planéty sa Gustav Holst stal jedným z najhranejších autorov 20. storočia. Skladbu so siedmimi časťami (chýba vtedy neznáme Pluto) začal komponovať v roku 1914, prvýkrát ju verejne predstavili v roku 1920 a takmer cez noc preslávila svojho autora.
Tichý a skromný profesor Kráľovskej hudobnej akadémie v Londýne takýto bombastický ohlas vôbec nečakal a istotne by ho prekvapilo, keby vedel, koľkokrát filmári použili jeho hudbu v rôznych hraných i animovaných filmoch. Okrem iného ju parafrázovali aj v slávnej sérii Hviezdne vojny.
Hudobne sa Holst inšpiroval najmä A. Schönbergom a I. Stravinským, avšak veľmi originálnym a efektným spôsobom. Ten mu priniesol mimoriadnu popularitu, ktorú však skladateľ rýchlo zavrhol. Holst sa po tomto úspechu hviezd vzdal a na astrológiu rezignoval.
Mozartova posledná Symfónia č. 41 C dur vznikla v roku 1788. Názov Jupiter jej dal Johan Peter Salomon. Forma symfónie je dôsledne vyvážená v štýle vrcholného klasicizmu.
Koncert venuje Štátna filharmónia Košice slovenskému astronómovi, politikovi a generálovi francúzskej armády Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pri príležitosti 96. výročia jeho úmrtia. Diriguje šéfdirigent Maďarského symfonického orchestra v Miskolci a vedúci Katedry dirigovania na Akadémii F. Liszta v Budapešti Tamás Gál.
(lech)
Foto: archív šfk
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.