Please No Disco Tonight
Please No Disco Tonight (Len žiadnu diskotéku dnes večer, prosím) je knižná prvotina Košičana ukrytého za menom Michal Saburov.
Drsné, priame, šokujúce texty bez póz sú dokumentom o košickej rockovej scéne 90. rokov, ktorý sa na nič nehrá.
„To, čo sme v tej dobe predviedli a zažili, je bezprecedentné. Košická scéna bola veľká a uznávaná aj v Čechách. Byť jej súčasťou ale bolo nebezpečné. V uliciach ste museli byť ostražití, bitky boli súčasťou skoro každého víkendu. Keďže nás poznali, zakazovali nám vstup do určitých klubov. Našej kapele Mordum nechceli dovoliť hrať na súťažiach amatérskych kapiel… Deväťdesiate roky boli tvrdé, ale o násilí táto kniha nie je,“ spomína autor a dodáva: „Je o hudbe, priateľstve a o mágii súčasného momentu. Je určená všetkým.“
Voľné pokračovanie
Monstronomiconu Kniha vznikla neplánovane. Pôvodne mali byť príbehy napísané Saburovom súčasťou spoločnej knihy troch autorov. „V roku 2010 mi Roman G. aka Slayer zatelefonoval do Anglicka, že sa v Cassbare stretol s Pištom Hoholkom a Martinom „Henychom“ Lukáčom pri barovom pulte na „literárnom sympóziu“ a dohodli sa, že každý z nás napíše nejaké svoje veselé i neveselé zážitky a tie vydáme v jednej knihe,“ vraví.
Do písania sa ako prvý pustil Henych. Napísal Monstronomicon, úspešnú encyklopédiu istého obdobia života košickej hudobnej scény, ktorá vyšla v roku 2015. Michal dal medzitým dokopy svoje príbehy. Tých bolo toľko, že vyšli samostatne ako voľné pokračovanie Monstronomiconu, jeho neoficiálna dvojka.
Na podporu vydania knihy navaril pivovar JAMA Craft Brewery špeciálnu značku piva nazvanú rovnako ako kniha – No Disco Tonight. Pôvodne plánovali navariť iba jedinú várku, ale ľuďom tak zachutilo, že sa varí ďalej. A pivo z pôvodnej várky získalo v Anglicku ocenenie!
Burroughs a Bukowski
Pod jasný a čítavý Saburovov štýl sa okrem iných autorov určite najviac podpísali William S. Burroughs a Charles Bukowski, ktorí sú jeho naj autori. „Strihové experimenty v textoch sa mi zapáčili práve vďaka Burroughsovi. Až surrealistické kombinácie slov bez významu, vyvolávajúce v čitateľovi len nejakú emóciu, som do knihy vložil preto, aby z toho nebol iba nudný výpočet historiek z koncertov, krčiem, skúšobní,“ prezradil spisovateľ.
Natália Novotná
Foto: nn
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.