Podujatie Jasenovac–Osvienčin Balkánu poukazuje na utrpenie obetí
Na počesť státisícov obetí – Srbov, Židov, Rómov, Slovákov umučených počas druhej svetovej vojny v chorvátskom Jasenovci sa v nedeľu v pravoslávnom Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Košiciach koná podujatie s názvom Jasenovac-Osvienčim Balkánu. Informoval tajomník tlačového odboru Úradu Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka.
S prednáškou o genocíde v Jasenovaci vystúpi historik a zároveň slavónsko-pakračský biskup Jovan (Ćulibrk). Súčasťou programu bude i výstava obrazov mníšky Marije (Antić) z monastiera v Jasenovaci a koncert ženského zboru zo srbského Belehradu.
„Jasenovac v Chorvátsku bol najstrašnejším vyhladzovacím táborom počas druhej svetovej vojny, horším ako Osvienčim. Aj dozorcovia z iných koncentračných táborov pri jeho návšteve omdlievali od hrôzy. Zverstvá a brutalita boli nepredstaviteľné, obete boli rafinovane sadisticky mučené – medzi nimi tisíce detí. Vyhladzovací tábor bol zameraný predovšetkým na likvidáciu pravoslávnych Srbov, ale zahynulo tam aj veľa Rómov, 3000 Židov, 108 Slovákov a početní chorvátski odporcovia ustašovského fašistického režimu,“ uviedol Soroka.
[ad][/ad]Vladyka Jovan je podľa Soroku medzinárodne uznávaným historikom. „Venuje sa predovšetkým holokaustu, obzvlášť v Jasenovaci. Študoval na viacerých zahraničných univerzitách a spolupracuje s mnohými medzinárodnými organizáciami, ktoré skúmajú tému holokaustu,“ priblížil Soroka.
Mníška Marija (Antić) je výtvarníčkou a žije v pravoslávnom kláštore v Jasenovaci, ktorý bol obnovený pred štyrmi rokmi. „Genius loci miesta ju inšpiroval k namaľovaniu série 25 obrazov vo forme ikon v koptsko-arménsko-gruzínskom štýle. Výstava mala premiéru v decembri 2018 v Bosne. Svoje diela vystavovala v Srbsku, Chorvátsku, Rumunsku a Anglicku,“ povedal Soroka s tým, že výstava bude inštalovaná v Prešove, v nedeľu ju však môžu vidieť aj ľudia v Košiciach.
Súčasťou podujatia, ktoré sa koná v nedeľu v Košiciach a v pondelok 9. decembra v priestoroch Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity (PBF PU) v Prešove, bude i vystúpenie ženského speváckeho zboru z Belehradu. Jeho repertoár tvoria národné a duchovné skladby.
Keďže v koncentračnom tábore Jasenovac zahynulo okolo 3000 Židov a veľa Rómov, podujatia v Košiciach sa zúčastnia aj zástupcovia Rómov a predstavenstva Židovskej náboženskej obce v Košiciach.
Organizátorom podujatia je združenie ResArtis, partnermi Pravoslávna cirkev na Slovensku a PBF PU v Prešove.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.