Politika a svedomie Václava Havla
Spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, výrazná osobnosť politických zmien v roku 1989, posledný prezident Československa a prvý Českej republiky. To bol Václav Havel.
Jeho výroky k témam slobody i neslobody, rovnako ako jeho výzvy kade sa uberať, aj naďalej nastavujú nemilosrdné zrkadlo súčasnému svetu.
Knižnica pre mládež mesta Košice v priestoroch pobočky LitPark na Kukučínovej ulici otvorila výstavu Václav Havel – Politika a svedomie. Výstava, ktorá je venovaná Havlovým nedožitým osemdesiatinám, pozostáva z dvadsiatich šiestich panelov. Návštevník na nich nájde slávne aj menej známe myšlienky z jeho textov a verejných prejavov. Citáty sú výstižne doplnené fotografiami, ktoré podtrhujú naliehavosť týchto výziev.
Výstavu pripravil Ústav pre štúdium totalitných režimov v spolupráci s Českými centrami a Knižnicou Václava Havla. Knižnici pre mládež mesta Košice ju sprostredkovalo České centrum v Bratislave. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 24. októbra 2016.
(EKA)
Foto: archív KD
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.