17.10.18

Postavy minulosti pripomenutím súčasnosti

foto: Veronika Janušková

V skúšobných priestoroch Štátneho divadla Košice sú v plnom prúde prípravy prvej činohernej premiéry aktuálnej sezóny. Novú inscenáciu českej ikonickej klasickej veselohry Ladislava Stroupežnického NAŠI furianti v réžii Ľubomíra Vajdičku divadlo uvedie v piatok 9. novembra.

Stroupežnického komédia sa na košické javisko vracia po 36 rokoch. V inscenácii bude účinkovať takmer celý činoherný súbor. Herci rozohrajú aj po 131 rokoch od premiéry stále aktuálny príbeh zo života jednej idylickej dediny, do pokojného života ktorej zasiahnu obecné voľby na nočného hlásnika a spustia celú spleť neočakávaných udalostí. Je jasné, že až doteraz máme furiantov stále medzi nami a s nimi aj ich hádky, prekáračky, škriepky, ale aj lásky, hody a zábavy.

reklamná správa

K výročiu republiky

Režisér Ľubomír Vajdička je zároveň autorom prekladu i úprav Stroupežnického textu. Hoci je inscenácia súčasťou podujatí venovaných 100. výročiu vzniku Československej republiky, Vajdička zdôrazňuje, že inscenácia nebude pietnou oslavou. 

„Vajdička číta emblémovú hru českej klasickej dramatickej spisby kriticky. Nie však vzhľadom na samotnú predlohu, ktorú si váži, ale vzhľadom na obraz spoločenstva, ktorý Stroupežnický vytvoril. Inscenácia hry, ktorá sa na Slovensku uvádzala len minimálne a naposledy dosť dávno (v roku 1982 práve v Košiciach), však zároveň možno vstúpi do polemiky s českou inscenačnou tradíciou, ktorá v minulosti k niektorým postavám pristupovala pietne, resp. nie vždy si uvedomujúc všetky súvislosti,“ hovorí dramaturg Miro Dacho. 

zdroj: sd
zdroj: sd

Plejáda hercov

V predstavení si spolu zahrá nielen takmer celý činoherný súbor, ale aj hostia. Manželov Dubských hrajú Ivan Krúpa a Dana Košická, manželov Buškových Stano Pitoňák a Katarína Horňáková, mladý pár, ktorého láska vyvolá zaujímavé dianie pred obecnými voľbami, stvárnia Lívia Michalčík Dujavová a Tomáš Diro v alternácii s hosťujúcim Marekom Luptákom. V ďalších postavách diváci uvidia Beátu Drotárovú, Petra Čižmára, Róberta Šudíka, Petra Cibulu, Michala Soltésza, Františka Baloga, Adrianu Krúpovú, Tatianu Polákovú, Milana Antola, Juraja Zetyáka, Henrietu Kecerovú, Andreja Palka, ale aj hosťujúcich Ľuba Záhona, Jozefa Úradníka a Soňu Petrillovú. 

reklamná správa

Tajomný hlas z audiozáznamu

Košických hercov doplní člen Činohry Národného divadla v Prahe Alois Švehlík (ktorého hlas bude divák počuť z audiozáznamu) ako interpret scénických poznámok v pôvodnom znení tak, ako ich autor v sedemdesiatych rokoch 19. storočia napísal. Inscenáciu obohatí aj skupina muzikantov hrajúcich pôvodné piesne z pera autora hudby Róberta Mankoveckého, ktorý je aj autorom prekladov textov piesní z češtiny. Scénu pripravil Jozef Ciller, kostýmy navrhla Marija Havran. 

„Ako býva zvykom v inscenáciách slovenskej klasiky režiséra Ľubomíra Vajdičku, ani pri inscenácii klasiky českej sa nevyhneme ako diváci tomu, že mnohé postavy a situácie, hoci aj 150 rokov staré, nám budú živo pripomínať našu súčasnosť,“ dodáva Dacho.

(SD)

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím