09.06.20

Pouličné umenie streetartistov Banksyho a Poppy v Kunsthalle

Foto: Veronika Janušková

Všetci milovníci pouličného umenia sa môžu až do konca júna kochať dielami svetoznámych umelcov - Banksyho a Poppy. Outdoorový výstavný projekt pod hlavičkou „Podporujeme umenie“, môžu diváci aktuálne vidieť v košickej Kunsthalle.

V kurátorskom výbere Martina Cubjaka a Richarda Kittu zazriete umenie významného streetartového umelca s utajenou identitou Banksyho, či výnimočnej umelkyne Poppy.

Diela pochádzajú z expozície Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Výstava vznikla v spolupráci s organizáciou K 13 – Košické kultúrne centrá. Projekt výstavy je zároveň pokračovaním projektu MMUAW 2.0, ktorý sa snaží o revitalizáciu expozície v Medzilaborciach a upozorňuje na multimediálny rozmer diel svetových umelcov.

reklamná správa
 

Silné mená a správne myšlienky

Expozícia približuje svet umenia trochu inak. Upriamuje pozornosť na kontroverzné a kritické spoločenské témy ako strach z vojny, chudoba a sociálna nerovnosť.

„Výstava je produkt vízie, ktorá sa začala tvoriť začiatkom tohto roku pri sedení riaditeľa K 13 Tomáša Petraška, prodekana košickej Fakulty umení Richarda Kittu a mňa ako riaditeľa Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Rozprávali sme o tom, že by bolo dobré v Kunsthalle vytvoriť niečo výpravné s tými správnymi myšlienkami. Chceli sme, aby hala bola plná umenia. Priniesli sme tu silné mená, čomu som rád. Je takisto unikátne mať na Slovensku originály diel,“ povedal riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Martin Cubjak.

Sedem originálov

Posledné mesiace v súvislosti s koronavírusom boli pre celý svet náročné. „Aj preto sedem originálov znázorňuje túžbu po mieri. Aktuálne posolstvo v podobe diel je spojené aj s intermezzami v podobe dokumentu od Banksyho. Vo veľmi krátkom čase sa nám podarilo dostať túto víziu do takej podoby. Síce je výstava komorného charakteru, ale má čo povedať,“ dodal Martina Cubjak.

Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt pod názvom „Strážna veža“, ktorý Banksy vytvoril vyrezávaním do olivového dreva. Dielo vytvorené v limitovanej sérii odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor.

Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím