30.04.19

Poznáme najlepšie školské časopisy východu

Foto: Veronika Janušková

Slávnostné vyhodnotenie súťaže Perohryz 2019 sa konalo už tradične v Košiciach. Zo všetkých prihlásených školských časopisov základných škôl odborná porota vybrala tie najlepšie.

Súťaž už štvrtý rok organizovalo občianske združenie Úlet. „Teší nás, že o Perohryz je stále záujem, o čom svedčí aj počet prihlásených časopisov. Rovnako je pre nás motivujúce aj to, že do súťaže sa zapájajú školy z celého východu Slovenska. Pomohli tomu určite aj záštity predsedov Prešovského a Košického samosprávneho kraja,” vyjadrila sa Jana Beerová, podpredsedníčka OZ Úlet.

reklamná správa

Do súťaže sa prihlásilo tridsať časopisov. Medzi nimi aj redakčné rady z Tatranskej Lomnice či Drienovca. Všetky prvé miesta obsadili školské časopisy z Košíc. „Veľmi sme šťastné, že sme vyhrali a obhájili si tak prvé miesto z minulého roku. Celé sme sa až triasli. V časopise je však vždy čo zlepšovať. Určite sa do súťaže prihlásime aj o rok,” povedala šéfredaktora časopisu Prestávka Nina Fridmanová zo Základnej školy Ľudovíta Fullu.

Redaktorka KOŠICE:DNES Simona Zavacká hodnotila najmä kreatívne nápady. Foto: Veronika Janušková
Redaktorka KOŠICE:DNES Simona Zavacká hodnotila najmä kreatívne nápady. Foto: Veronika Janušková

Túžba po rozvoji a spätnej väzbe

Podľa organizátorov mladí ľudia túžia po rozvoji a spätnej väzbe, ktorá zhodnotí ich úsilie. Preto jednotlivým redakčným radám umožnili po vyhodnotení konzultácie s porotcami. „Tí sa do tejto aktivity zapájajú dobrovoľne a zadarmo, preto patrí naša vďaka aj im,” dodala Jana Beerová.

Okrem konzultácií s odborníkmi čakali po vyhodnotení mladých redaktorov aj zábavné workshopy, v rámci ktorých sa napríklad vyskúšali v tom, ako dobre poznajú slovenských youtuberov alebo známe páry zo šoubiznisu i histórie.

Jednou z porotkýň bola už po druhýkrát redaktorka KOŠICE:DNES Michaela Luxová.
Jednou z porotkýň bola už po druhýkrát redaktorka KOŠICE:DNES Michaela Luxová.

V porote aj naše redaktorky

Súčasťou odbornej poroty boli aj dve redaktorky KOŠICE:DNES Michaela Luxová a Simona Zavacká. Časopisy hodnotila aj Mária Benedikovičová, redaktorka Denníka N a držiteľka viacerých novinárskych ocenení. Mužské zastúpenie mal v porote Pavol Kušnír, doktorand Prešovskej univerzity v Prešove.

(ML, SZ)
 

Malých novinárov čakali aj zábavné workshopy. Foto: Veronika Janušková
Malých novinárov čakali aj zábavné workshopy. Foto: Veronika Janušková

 

Víťazi Perohryz 2019
1. miesto: Prestávka (ZŠ Ľ. Fullu), 
2. miesto: Čordáčik (Spojená škola sv. košických mučeníkov)
3. miesto: Ratolesť (ZŠ sv. Cyrila a Metoda)

 


O čom je súťaž Perohryz?
Jej cieľom je rozvíjať tvorivosť a kreativitu žiakov základných škôl, umožniť im vyjadriť svoj názor na otázky školského i spoločenského života. Cieľom je podporovať mediálnu gramotnosť a prepájať školské zručnosti a vedomosti s reálnym životom formou zážitku a stretnutia so skutočným svetom médií, ktorý každodenne ovplyvňuje život mladých ľudí v ich myslení, usporiadaní hodnôt a konaní. Zámerom súťaže je nadviazať konštruktívny dialóg žiakov a ich pedagógov s pracovníkmi médií o slobode slova, novinárskej etike a slušnom vyjadrení názorov na verejnosti.
(ML, SZ)
Redakcia časopisu Prestávka obhájila prvé miesto z minulého roka. Foto: Veronika Janušková
Redakcia časopisu Prestávka obhájila prvé miesto z minulého roka. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: sutaze sutaz

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím