Preniknite pod kožu krajín tretieho sveta prostredníctvom autentických svedectiev cestovateľov na festivale Iné cesty
Ochranca slovenskej divočiny Juraj Lukáč, filmár a horolezec Pavol Pekarčík, cestovateľ a karikaturista Mikuláš Sliacky, publicistka a humanitárna pracovníčka Magdaléna Vaculčiaková, svetobežník Lukáš Čech a ďalší budú hosťami 9. ročníka festivalu Iné cesty.
Festival zameraný na na udržateľné a zodpovedné formy cestovania najmä v krajinách tretieho sveta organizuje Občianske združenie (OZ) SOSNA. Uskutoční sa v piatok a sobotu tohto týždňa 27. a 28. novembra v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
Pod kožu
„Program dvoch dní bude naplnený premietaním fotografií a živým rozprávaním cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov a publicistov, ktorí pešo, na bicykli alebo stopom putovali po krajinách tretieho sveta a ktorí prenikli týmto krajinám pod kožu,“ informoval organizátor Štefan Szabó z OZ SOSNA.
Návštevníci si budú môcť vypočuť autentické svedectvá o prírode, kultúre a obyvateľoch ďalekých krajín. Budú môcť vidieť fotografie a ľudí, ktorí boli pod vrchom Makalu v čase tragického zemetrasenia, na bicykli prešli jedno z najvyšších pohorí sveta Pamír v Tadžikistane, ktorí prežili roky v odľahlej divočine severnej Kanady, dostali sa ako jedni z prvých Európanov do najodľahlejších oblastí kazašského Altaja, ktorí opakovane navštívili Irán a prinesú posolstvo o tejto dnes tak často spomínanej krajine, ale aj tých, ktorí pomáhajú ľuďom v Nepále či Indonézii.
Iný pohľad
„Zámerom festivalu je ukázať iný pohľad na cestovanie a turizmus, ktorý nie je o adrenalíne, ale o hlbšom pohľade na krajiny najmä tie chudobnejšie. Zároveň je aj o citlivom prístupe ku kultúre a prírode týchto krajín. Festival je aj o hľadaní odpovedí na otázky, ako a prečo človek cestuje a ako by mal cestovať, aby čo najmenej škodil, ale naopak aspoň trocha pomáhal,“ upozornil Szabó.
Súčasťou podujatia bude aj výstava fotografií, výstava bannerov s najlepšími prednáškami a fotografiami z minulých ročníkov, ako aj obľúbené etno občerstvenie, predaj kníh a dokumentárnych filmov, otvorená čajovňa a, samozrejme, možnosť porozprávať sa s cestovateľmi.
(TASR)
Foto: posveteposvojom.com
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.