Prestížnu cenu Oskára Čepana prepílili priamo na pódiu porotcovia!
Dvadsiatka môže byť prelomová aj pre súťaž mladých výtvarných umelcov. Ukázal to uplynulý víkend, keď sa v našom meste po 20. krát udeľovala prestížna Cena Oskára Čepana.
Po prvýkrát sa v histórii súťaže stali laureátmi dvaja umelci. Medzinárodná komisia v sobotu rozhodla, že si ju rozdelia fotograf Radek Brousil a sochár Ján Zelinka, absolvent košickej Fakulty umení Technickej univerzity. A to doslova.
Symbolickú drevenú siahovicu s provokačným nápisom „Súťažiť v umení je chu….na“ porotcovia priamo na pódiu kina Úsmev, kde sa ceny slávnostne vyhlasovali, spoločnými silami prepílili. Laureáti si okrem toho budú musieť rozdeliť 2600 eur a dohodnúť sa, kto z nich pôjde na rezidenčný pobyt do New Yorku a kto do Tokia.
Porota sa neodvážila…
Nezvyklý výber dvoch laureátov nám vysvetlila členka poroty, česká historička a teoretička umenia Milena Bartlová: „Skutočne sme dlho diskutovali a nemohli sme sa zhodnúť, kto je ten jediný najlepší. Ich práce sú natoľko rozdielne, a pritom sú obaja svojím spôsobom tak veľmi dobrí, že sme sa vlastne neodvážili označiť dielo jedného z nich za kvalitnejšie.“
Porotcovia u J. Zelinku ocenili, že hoci sa to zdá ako tradičná sochárska práca, v skutočnosti je to hlboko prežitý a veľmi súčasne myslený nový spôsob zaobchádzania so sochárskou figúrou. U R. Brousila vyzdvihli jeho esteticky dokonalú inštaláciu, ktorá sa zároveň týka veľmi závažnej spoločenskej témy, akou je rasizmus.
Košický slang
Sobotňajší večer v réžii Erika Sikoru, inak finalistu Čepanovej ceny v roku 2013, minimálne nikoho nenechal na pochybách, kde sa nachádza. Košický výtvarník, venujúci sa videoartu, vo videoprograme zúčastneným vysvetlil, že v košickom slangu je „dig“ upozornením na dôležitosť.
Nikoho tak neprekvapilo, keď medzi predstavovaním finalistov opakovane, a po košicky krátko, prespevoval: „Dig jaky Čepan, dig jaky Čepan.“ Čarovne do toho „zapasovala“ ďalšia udalosť Čepan víkendu – výstavu finalistov inštalovali v priestoroch DIG Gallery. Kto ju nestihol, vo dvore na Strojárenskej 3 si ju môže pozrieť do 8. novembra.
Cena Oskára Čepana
Je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov. Patrí do medzinárodnej siete prestížnych ocenení Young Visual Artists Awards. Cena vznikla v roku 1996 z iniciatívy prezidentky Nadácie otvorenej spoločnosti Wendy W. Luers ako paralela českej Ceny Jindřicha Chalupeckého. Organizuje ju Nadácia – Centrum súčasného umenia. Tento rok sa v Košiciach uskutočnil jej jubilejný 20. ročník.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.