Pri geriatrickom centre vznikne dažďová záhrada
Prostredie okolo Geriatrického centra na Strojárenskej ulici sa snaží prostredníctvom dobrovoľníckej revitalizácie zelenej plochy upraviť Martin Pavlov. Pred centrom chce vybudovať dažďovú záhradu.
S revitalizáciou priestranstva začal už minulého roku, keď sa mu podarilo zohnať finančné prostriedky na úpravu nájazdovej rampy. Tohto roku by rád dokončil svoje začaté dielo.
Pastva pre oči
„Dažďové záhrady v mestách slúžia na zber vody zo striech. Zabraňujú vysušovaniu a odvodňovaniu. Voda sa zo záhrady pomaly vyparuje do priestoru miesto toho, aby hneď odtiekla do kanalizácie. Takéto záhrady pomáhajú ponúkajú pastvu nielen pre hmyz, ale aj oči okoloidúcich,“ hovorí o svojom zámere autor, ktorý do Geriatrického centra chodil za svojou babičkou a veľmi sa mu nepáčilo, ako okolie vyzerá.
[ad][/ad]Príjemné posedenie
„Myslím si, že dôchodcom z centra by sa mohlo páčiť posedenie v tieni na lavičkách, ktoré budú umiestnené pod stromami, odkiaľ sa budú môcť pozerať na krásnu záhradku. Princíp takýchto záhrad spočíva v tom, že sú vyplnené štrkom, pomedzi ktorý stečie dažďová voda z okolia a najmä striech do pôdy,“ hovorí mladý muž a dodáva, že na vrchu záhradky bude substrát a rastliny, ktoré si vodu samy čerpajú. „Tá sa pomaly vyparuje do ovzdušia, čím zlepšuje mikroklímu v letných horúčavách.“
Pomôcť môže každý
Martinovi sa doteraz podarilo nájsť sponzorov na zakúpenie štyroch lavičiek, vynovil tiež fasádu nadjazdu pre sanitky a kúpil spreje a farby na vytvorenie maľby na nadjazde. Teraz je ešte potrebné vykopať jamy a naplniť ich 40 tonami štrku. Prostredníctvom kampane na portáli StartLab chce získať finančné prostriedky na nákup vhodných rastliniek a ílu. „Nastavená suma 1 000 eur pokryje nákup zhruba 210 kusov rastlín a 12 metrov kubických ílu. No potrvá ešte zhruba dva až tri roky, kým sa rastliny udomácnia, rozrastú a pokryjú všetok priestor,“ dozvedeli sme sa od Martina.
Ak sa vám zámer tohto mladého muža zapáčil, môžete mu pomôcť akýmkoľvek finančným príspevkom na stránke slovenskej crowdfundingovej platformy pre aktívnych ľudí StartLabstránke. Pre projekt označený „Tvoríme dažďovú záhradu“ je tam zriadený transparentný účet.
Martin Pavlov je absolventom Fakulty umení (ateliér nových médií) Technickej univerzity v Košiciach. Ako sám hovorí, tvorba, umenie a príroda patria medzi jeho najväčšie záľuby. „Baví ma sadiť stromy, kríky, kvety, rastliny; zbierať semená a pestovať z nich ďalšie rastliny. Umenie v kombinácii s prírodou vo verejnom priestranstve je oblasť, kde sa moje záľuby vzájomne dopĺňajú, a tak vyhľadávam a vytváram príležitosti pre takýto spôsob realizácie.“
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.