Prvý počítač? Ako velín
Viete, že prvý slovenský počítač spustili do prevádzky takmer pred 60 rokmi? A ako vyzeral? Nuž, keď trochu preženieme, takmer ako velín atómovej elektrárne.
Dejiny výpočtovej techniky na Slovensku približuje jedinečná výstava Extrapolácie 2015 v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach. Zámerom je predstaviť odbornej aj laickej verejnosti začiatky a vývoj informatiky od roku 1956 po súčasnosť.
Krok do neznáma
Návštevníci sa dozvedia napríklad o prvom slovenskom analógovom počítači, ktorý v roku 1958 skonštruoval Ivan Plander. Prezentovaný je aj prvý československý riadiaci počítač tretej generácie RPP-16, ktorý navrhol kolektív Ústavu technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied (ÚTK SAV) pod Planderovým vedením.
„Výstava poskytne najmä mladej generácii informácie o snahách a výsledkoch práce výskumníkov, vývojárov, konštruktérov, prevádzkových inžinierov vo výrobných podnikoch, odborníkov na riadenie, matematikov a programátorov, ktorí na Slovensku úspešne vyvíjali a zavádzali informačné technológie do praxe,“ hovorí generálny riaditeľ STM Eugen Labanič.
Pionieri IT
Expozícia je hmatateľným dôkazom, že IT na Slovensku sa používali dávno pred rokom 1990. Jej autori poukazujú na skutočnosť, že je potrebné podporiť ideály súčasných obyvateľov Košíc a inšpirovať ich dielami predchodcov, ktorí sa nebáli ísť do veľmi smelých inovácií v pionierskych časoch IT.
„Budúcnosť nie je nikdy garantovaná, ale naše sny o nej sa môžu stať realitou. Našou snahou je o nich hovoriť podľa možnosti zrozumiteľne, pútavo a s motivačným entuziazmom pre mladú generáciu,“ dodáva E. Labanič.
Slovenský vynález prenosu dát
Súčasťou jedinečnej výstavy je história vedecko-technických výpočtov na Slovensku a prezentácia súčasného európskeho projektu Výpočtového strediska SAV Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie. Autori predstavujú najmodernejšie superpočítače inštalované v SAV a na slovenských univerzitách.
V tejto časti je prezentovaná aj história dátových komunikácií od slovenského vynálezcu digitálneho prenosu dát Štefana Murgaša cez košickú sieť CANET po súčasný stav Slovenskej akademickej siete SANET, ktorá spája všetky slovenské univerzity a pracoviská SAV a množstvo stredných škôl a je národnou sieťou vzdelávania a vedy na Slovensku. Je na úrovni akademických sietí vyspelých štátov Európy. (KOH)
EXTRAPOLÁCIE 2015 - Slovenské technické múzeum, Hlavná 88 Výstava potrvá do 25. 10. 2015
Štefan Kohút
Foto: TASR
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.