Pútavý príbeh s aktuálnou témou
Taliansky dokumentarista Gianfranco Rosi debutoval v roku 1993 filmom Boatman. Významným sa však v jeho tvorbe stala snímka Sacro GRA, ktorá bola v roku 2013 ocenená na festivale v Benátkach Zlatým levom. Bol to vôbec prvý dokument, ktorý získal cenu na tak prestížnom festivale.
Jeho ostatný film Požiar na mori (2016) zobrazuje príbeh 12-ročného Samuela žijúceho na ostrove v Stredozemnom mori, ktorý je na míle vzdialený od pevniny. Napriek tomu práve tento ostrov je v centre diania. Ostrov Lampedusa je už roky cieľovou stanicou mužov, žien a detí, ktorí sa snažia na rôznorodých plavidlách z Afriky utiecť preč. Aktuálna téma dokumentu bola kritikmi vrelo prijatá aj na tohtoročnom Berlinale.
Gianfranco Rosi vo svojom dokumente skôr pozoruje, ako poúča – veď téma, ktorá je sama o sebe dosť pútavá, patrí dnes k najväčším humanitárnym krízam posledných rokov a postupne sa stáva aj „vďačným“ námetom na reflexiu. Kiežby sa tematika utečencov spracovávala častejšie, aby sa mohla vytvoriť relevantná diskusia, ktorá nestraší, ale nabáda k empatii a pochopeniu ľudského utrpenia.
(BG)
Foto: archív aff
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.