Rimanka prvýkrát na slovenskom javisku
Košické Štátne divadlo uvedie už tento piatok ďalšiu z tohtoročných premiér – dramatizáciu románu Alberta Moraviu Rimanka. Adaptácia slávneho diela talianskeho spisovateľa sa vôbec prvýkrát ocitne na slovenských javiskách.
Nová inscenácia bude aj režijným debutom Valerie Schulczovej v košickom divadle.
Fašizmus – stále aktuálna téma
„Košická Rimanka prichádza na javisko práve v čase turbulentných politických debát a akosi príznačne otvára tému načatú už v inej inscenácii činohry – fašizmus,” hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.
Politika v pozadí dokumentuje dobu dvadsiatych a tridsiatych rokov. Je ukážkou vzostupu extrémnych a radikálnych síl. Do popredia sa však dostáva osobná dráma ženy – prostitútky, ktorá chce prežiť vo svete meniacich sa spoločenských pomerov.
Silný príbeh
“Príbeh krásnej, krehkej a predsa silnej Adriany prináša tému ženy a jej údelu, života a túžob vo svete mužov. Hľadanie lásky ako jedinej očistnej sily, jedinej životnej energie, ktorá umožní prežiť,” dodáva dramaturgička.
Moraviov román Rimanka je pokračovaním línie veľkých ženských hrdiniek ako je Anna Kareninová, či Ema Bovaryová, ale s oveľa silnejším politickým pozadím. Je to sledovanie historických premien v čase nástupu talianskeho fašizmu, ekonomickej krízy, sociálnych rozdielov a bytostnej túžby prežiť. V dobe svojho vzniku 1947 bol román rovnako kontroverzný a rovnako pálčivý ako je i dnes. Ale Moraviovi priniesol celosvetovú slávu a úspech.
Závan 20. a 30 rokov minulého storočia
Autormi tejto prvej divadelnej adaptácie sú Valeria Schulczová a Roman Olekšák. Stoja za takými oceňovanými pôvodnými hrami ako Leni – o prvej režisérke Adolfa Hitlera Leni Riefenstahl, alebo Doktor Macbeth, ktorá hovorí o revolučnej zmene roku 1989. Téma histórie, spoločenskej zodpovednosti jednotlivca je v ich textoch silná a veľmi výrazná. Rovnako ako aj postavy.
„V réžii Valerie Schulczovej sa rodí osobný príbeh ženy – matky ako veľké historické plátno. Tvorivý tím, scénograf Pavol Andraško a kostýmová výtvarníčka Lucia Šedivá, vnesie do Historickej budovy Štátneho divadla závan dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia, ale aj súčasné metafory,“ dodáva Kičiňová.
Dievčatko i osudová žena
Košickou Rimankou, bojovníčkou, dievčatkom i osudovou ženou bude Tatiana Poláková. Jej matku stvárni Beáta Drotárová. Obe sú v súkolí vzťahov s rôznymi mužmi. Medzi ich osudové stretnutia patria isto tie s Astaritom (Róbert Šudík), s Ginom (Peter Cibula), s Minom (Juraj Zetyák), so Sonzognom (Andrej Palko).
„Dramatická cesta vzostupu moci a dramatická cesta hľadania osobného šťastia. Jednoducho príbeh o tom, kto dokáže zostať čistý a zachovať si vlastnú tvár aj v čase krízy. To je košická Rimanka,“ charakterizuje rodiace sa predstavenie dramaturgička M. Kičiňová.
Sfilmovaný príbeh odštartoval kariéru Giny Lollobrigidy Alberto Moravia, jeden z najoceňovanejších moderných talianskych autorov, a jeho hrdinovia oslovili viacerých filmárov ako Bernarda Bertolucciho (Konformista), Vittoria de Siccu (Vrchárka), Luigiho Zampu (Rimanka). A práve v Rimanke sa nezabudnuteľnou stala v čase vzniku filmu ešte len 27-ročná Gina Lollobrigida.
Predstaviteľka hlavnej postavy na košickom javisku herečka Tatiana Poláková slávny film nevidela, súbežne s prípravou predstavenia však číta Moraviov román:
"Film ma teraz vôbec nezaujíma. Nerada pozerám filmy hier, ktoré robíme, lebo už sa mi stalo, že ma to ovplyvnilo a to nechcem. Takže film si rada pozriem, ale až po premiére."
Rimanka (premiéra)
Štátne divadlo, historická budova
Piatok 15. 4. 2016, 19. h.
Svjatoslav Dohovič
Foto: Ján Štovka
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.