Romathan oslávi štvrťstoročie
Rómske divadlo Romathan v Košiciach oslavuje 25 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravilo prierez svojimi najúspešnejšími inscenáciami v spojení s tradičnou hudbou, piesňami a tancom. Premiérový galavečer sa bude konať v utorok 17. októbra v priestoroch Historickej radnice.
[ad][/ad]„Táto premiéra je prierezom našej 25-ročnej tvorby, najúspešnejších inscenácií a taktiež nových tancov a hudobno-zábavného programu,” uviedol dnes pre TASR riaditeľ divadla Karol Adam.
V galaprograme sa predstavia aj hostia
V prvej časti divadlo predstaví dva úspešné tituly zo svojho repertoáru. Pôjde o vôbec prvú hru Romathanu Than perdal o Roma/Miesto pre Rómov od autorky Daniely Hivešovej-Šilanovej a inscenáciu Láska, včera a dnes na motívy muzikálu Cigáni idú do neba. V programe sa predstaví orchester, herci, speváci a tanečníci divadla. Medzi vystupujúcimi hosťami v druhej časti budú klezmer kapela Salamon Kapelye a klavírny virtuóz Richard Rikkon.
Presťahujú sa do profi priestorov
Divadlo Romathan, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), dlhodobo pôsobí v nevyhovujúcich priestoroch na Štefánikovej ulici. Toto by sa malo v krátkom čase zmeniť, divadlo podľa Adama plánuje do konca tohto roka sťahovanie do objektu na Strojárenskej ulici. „V tej budove sú všetky aspekty, aby tam mohlo fungovať profesionálne divadlo. Je to na dobrej ceste a veľmi sa tomu tešíme. Myslím si, že aj premiéra k 25. výročiu vzniku divadla je medzníkom k naštartovaniu nových vízií a myšlienok, kam budeme smerovať. Tá cesta bude podľa mňa oveľa kvalitnejšia,” povedal Adam.
Divadlo Romathan vzniklo v roku 1992 a počas svojej existencie zrealizovalo viac ako 70 celovečerných premiér. Špecifikom rómskeho divadla je, že spája herectvo so spevom, hudbou a tancom.
(TASR, NN)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.