Šaciho návraty domov
Košičania ho poznali ako skvelého bubeníka a speváka jazzovej hudby. V 50. a 60. rokoch bol stálym hudobným hosťom v kaviarni Slávia či v Schalkháze, ako Košičania volali starý hotel Slovan. Po auguste 1968 sa akoby po ňom zľahla zem.
Za lepším životom odišiel do zahraničia. Domov sa už nevrátil.
Osud úspešného emigranta E. Švába očaril autora Mareka Danka (na snímke) natoľko, že spolu s ním napísal knihu.
Emigrácia
Životné rozhodnutia Eugena Švába, známeho ako Šaci, sa rozhodol spísať autor Marek Danko. Neľahký osud tohto úspešného Košičana ho očaril ešte keď pracoval ako novinár.
„Eugen Šváb bol vyštudovaný strojár, pracoval v závode VSS, no kariérny postup, či už na umeleckej alebo profesionálnej scéne, bol v tom období možný len vtedy, ak by vstúpil do komunistickej strany. V roku 1968 mal možnosť vycestovať do Fínska a Nemecka. Aj napriek tomu, že sa tým jeho rodina rozdelila, rozhodol sa v zahraničí zostať a splniť si svoje sny,“ hovorí Danko.
Rozhodnutie zostať v Nemecku bolo v živote Šaciho zlomové. Jeho staršej dcére Ivete nedovolili odísť z Košíc, doma ostala ako „rukojemníčka“. „Bolo to ťažké obdobie. Šváb hovorí, že by sa doň už nechcel vrátiť. S dcérou sa stretol až po revolúcii, keď bola vydatá a mala v Košiciach zázemie. Nevideli sa 18 rokov,“ opisuje jeho príbeh Danko.
Nespieval 20 rokov
Šaci hudbu miloval, no takmer dve desaťročia, čo žil v Nemecku, si pred publikom ani raz nezaspieval. Nie, že by na spev zanevrel, no v emigrácii to hudobníci nemali ľahké.
„V Nemecku pracoval v automobilke Ford. Povedali mu, že mu platia dobre na to, aby po večeroch kdesi spieval,“ vysvetľuje autor.
Okrem toho na spev nemal ani veľa času – aby sa postaral o rodinu, pracoval denne až dvanásť hodín.
Po dlhých dvadsiatich rokoch vystúpil Eugen Šváb ako hosť doma, na súťaži Košický zlatý poklad. O tom, že si ho Košičania ešte dobre pamätajú svedčil potlesk, ktorým ho odmenili. Odvtedy sa Šaci vracia do Košíc takmer každý mesiac. To, čo mu hudba dala v mladosti, dáva dnes on späť.
Od hudby dostal veľa
„Eugen Šváb hovorí, že od hudby dostal počas svojho života veľmi veľa. Keďže mu to finančná situácia umožňuje, rozhodol sa, že bude pomáhať mladým začínajúcim speváčkam pri rozbehu ich hudobnej kariéry,“ dodáva Danko.
Podľa neho je životná cesta Eugena Švába poučná aj pre súčasnú mladú generáciu. Šaci sa nikdy nevzdal svojho sna a entuziazmus, s ktorým vycestoval do sveta, ho neopúšťa ani dnes.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.