Salvador Dalí v Košiciach
Certifikované tapisérie, série litografií, keramika, porcelán, sieťotlače, medaily, známky, hracie karty a ďalšie originálne práce z dielne najznámejšieho surrealistu ponúkajú nevšedný zážitok.
Viac ako 140 artefaktov dokazuje obrovský tvorivý potenciál maliara, sochára, filmára, spisovateľa a filozofa, ktorého jedni považovali za blázna, druhí za génia.
O zásadných otázkach života
Podľa kurátora Vassilia Kessaouri zo spoločnosti Art Expo International výstava má pomôcť verejnosti, aby pochopila, ako Dalí zhmotňuje svoje názory prostredníctvom špeciálneho umeleckého jazyka formou obrazov, ktoré sa často objavujú bez hmatateľného aspektu, avšak pozorovateľ ich jasne pociťuje.
„Za zrakovým vnemom sa vždy nachádza široký rozsah čohosi nevysloviteľného, pričom je to oveľa dôležitejšie ako to, čo vidíme. Toto záhadné tajomstvo nás priťahuje a núti, aby sme uvažovali o zásadných otázkach života. Dalího kreativita tkvie skôr v tom, aby sme mysleli, predstavovali si, než videli,“ hovorí kurátor.
Cyklus ilustrácií a serigrafií
Jedným z vystavovaných diel je cyklus ilustrácii k autobiografii Benvenuta Celliniho. Dalí vytvoril túto prekrásnu sériu šestnástich fantastických ilustrácií k Autobiografii Benvenuta Celliniho v roku 1945, v čase, keď žil v Spojených štátoch.
„Osobnosť Celliniho, ako najväčšej postavy obdobia renesancie, bola Dalímu blízka, čerpal inšpirácie z jeho životných príbehov a mimoriadne kreatívneho umeleckého odkazu. Pre Dalího, rovnako ako aj pre Celliniho, bola mytologizácia vlastnej osobnosti a vlastného života normálna,“ vysvetľuje V. Kessaouri.
Rovnako skvelá je vystavovaná séria Dvanásti apoštoli alebo Rytieri okrúhleho stola. Vznikla v roku 1977 a bola plodom jeho dlhoročného vnútorného bádania a približovania sa Bohu. „Dalí bol vždy úzkostný voči témam hriechu, hanby, viery. Vôľa konať a umrieť za svoje ideály a vieru spája pre Dalího dvanásť apoštolov a rovnaký počet rytierov okrúhleho stola,“ dodáva kurátor.
Salvador Dalí (11. mája 1904 – 23. januára 1989)
Jeden z najuznávanejších umelcov na svete. Aj dnes je Dalí najprominentnejším predstaviteľom umeleckého surrealizmu. Paranoidno-kritická metóda sa stáva spôsobom jeho myslenia a sebarealizácie v umení. „Moja celá ambícia v maliarstve je zhmotniť s čo najmajestátnejšou zbesilosťou precízne obrazy konkrétneho iracionalizmu,“ prehlásil o svojej tvorbe.
Dalí s obľubou vysvetľoval zmysel svojich diel, ale nikdy nešiel príliš hlboko do detailov… „Ak sa Vám to zdá príliš jednoduché, neváhajte mi to povedať, rád to trochu skomplikujem…“
Salvador Dalí: Zhmotnenie surreálneho - Východoslovenské múzeum - 21. 1. 2016 - 21. 3. 2016
(VM)
Foto: Rchív AEI, Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.