Šansoniérka ZAZ nesklamala
Francúzska šansoniérka rozdala na nedeľnom koncerte neutíchajúcu energiu a mix hudobných žánrov. Svojím výrazným hlasom a bezprostrednosťou si získala malé deti i skúsených veteránov. Ukázala aký podmanivý dokáže byť francúzsky šarm.
ZAZ, vlastným menom Isabelle Geffroy, prvýkrát vkročila na Slovensko pred necelým rokom v Bratislave. Odvtedy si získala tisícky fanúšikov, o čom svedčí aj veľký záujem o jej koncert v Košiciach. V areáli Kasární/Kulturpark sa to hemžilo takmer 2 700 návštevníkmi.
Paríž v Košiciach
Atmosféra už pred koncertom pripomínala parížske rady turistov čakajúcich na lístok na Eiffelovu vežu. Dav prichádzajúcich sa stáčal okolo kasární, miestami sa z neho ozývala francúzština. Koncert si nenechala ujsť tunajšia frankofónna komunita, ale ani kultúrni nadšenci.
„Lístky na ZAZ sme si kúpili už pred začiatkom kultúrneho leta a veľmi sa na ňu tešíme,“ povedala ešte počas otváracieho večera kultúrneho festivalu v júli pre košice:dnes návštevníčka Gabriela Kappelová.
Obrovský záujem si chválil aj dramaturg a hlavný koordinátor festivalu Daniel Franko.
Bez hviezdnych manierov
Pri svetoznámom mene sa väčšinou očakávajú aj prehnané podmienky umelcov na organizátorov. ZAZ však prekvapila svojou nenáročnosťou a jednoduchosťou.
„Kapela nemala žiadne špeciálne požiadavky. Štandardný catering, štandardná technika a backstage. Aj po koncerte boli všetci veľmi spokojní,“ prezradil dramaturg D. Franko.
Život šansoniérky
Na koncerte odzneli piesne zo všetkých troch albumov, ktoré má ZAZ na svojom konte. Na pódiu sa počas jedného večera odohral jej životný príbeh. Od príchodu do Paríža, cez život pouličnej speváčky až po to, aká je dnes. Spontánna a energická. Aká na pódiu, taká v zákulisí.
Všetkých do jedného dokázala speváčka preniesť do ulíc francúzskej metropoly. „Milujem Paríž, pretože je to kultúrny mix,“ kričala predtým, než začala spievať o uličkách Montmartu, kde, ako povedala, padla na úplne dno a aj keď nevedela, čo bude ďalej, stále žila.
Podmanivá divožienka
Aby emócií nebolo málo, na pódiu to ZAZ roztočila aj nečakanou oslavou narodenín jedného z hudobníkov.
Po niekoľkých nepodarených pokusoch vysvetliť publiku, že má narodeninovú pieseň zaspievať po slovensky, sa to nakoniec podarilo. Odvďačila sa piesňou o kolibríkovi, ktorej text odznel aj v slovenčine.
Miluje ľudí
Francúzska divožienka sa netají tým, že ľudí miluje. Obdobie, keď spievala v parížskych uliciach, v nej zanechalo potrebu byť ľuďom čo najbližšie. Má chuť ich spoznávať, baviť sa s nimi a vziať si od nich kus energie.
Aj neskoro po koncerte sme ju našli medzi slovenskými fanúšikmi (na snímke dole). „Počula, ako ľudia pri pódiu spievajú ľudové piesne. Chcela sa tam ísť pozrieť, tak sme vzali sekuriťákov a sprevádzali ju. Tak veľmi sa jej to páčilo, že aj potom čo odišla do zákulisia a zbalila sa, opäť sa vrátila k pódiu,“ povedal dramaturg festivalu Daniel Franko.
Uprostred hlúčika sa Fran- cúzska nechávala uniesť atmosférou slovenských ľudoviek. Tancovala a spievala spolu s ľuďmi. Len ťažko ju odtiaľ o pol jedenástej v noci dostávali kolegovia z kapely.
Predtým než, definitívne nastúpila do auta a odišla, spontánne vyobjímala a vybozkávala spievajúcich uprostred kruhu.
Isabellin rozprávkový príbeh
Mladá Francúzka Isabelle Geffroy (35), vo svete známa pod umeleckým menom ZAZ, vydala svoj prvý album v roku 2010. Z estrádnej interprétky a umelkyne z ulice sa stala zo dňa na deň svetoznáma speváčka. Vyslúžila si prívlastky ako „novodobá Edith Piaf“, napriek tomu zostáva nohami pevne na zemi.
Svoju kariéru začínala pred štrnástimi rokmi v bluesovej kapele Fifty Fingers. Navštevovala hudobnú školu v Bordeaux a v roku 2006 sa rozhodla skúsiť šťastie v Paríži.
Našla si prácu ako speváčka v kabarete, kde spievala päť hodín denne. Toto obdobie ju nenapĺňalo a rozhodla sa s tým skončiť. Hrávala na ulici, kým jedného dňa odpovedala na inzerát producenta a skladateľa Kerredina Soltaniho, ktorý hľadal speváčku s chrapľavým hlasom. Mladá talentovaná žena sa mu zapáčila a napísal pre ňu pieseň Je veux. Tá sa stala titulnou skladbou jej prvého albumu, ktorý zožal veľký úspech v hudobných rebríčkoch francúzsky a nemecky hovoriacich krajín.
Za druhý album Recto Verso získala v roku 2013 Grand Prix SACEM. V novembri 2014 vydala tretí album s názvom Paris, na ktorom ponúka cover verzie piesní známych francúzskych interpretov Edith Piaf, Maurice Chevaliera či Charlesa Aznavoura.
Publikum fascinuje najmä silným hlasom, ktorý kombinuje vo svojom umeleckom výraze s jazzom a blues.
Petra Pichaničová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.