Silvayovci začali ako „baterková“ skupina
Silvayovci sú originálna formácia cimbalovej hudby, ktorej sa darí skĺbiť tradície s modernou hudbou. Zakladateľmi skupiny sú bratia Miloš (kontrabas) a multiinštrumentalista Gabriel (husle, fujara, gitara). Netradičná kapela sa zviditeľnila v roku 2010 v show Česko-Slovensko má talent, kde sa dostala až do semifinálového kola. Navštívili sme ju v skúšobni. Na naše otázky odpovedal Gabriel Silvay.
Tu vznikajú všetky tvorivé nápady?
Vznikajú v podstate v mojej hlave, ale tu to dávame dokopy, nahrávame. Snažím sa to tu vynoviť, preto je tu trochu bordel.
Je každý umelec bordelár?
Mám v kapele manželku, je to jediná žena, takže v skupine vládne poriadok.
Sú všetci členovia Košičania?
V podstate áno, náš cimbalista je z Moldavska, žije už dlhšie na Slovensku a teraz sa už presťahoval do Košíc. Manželka je zo Svitu, ale už tu býva, takže – áno, hovoríme si košická kapela.
S kým momentálne spolupracujete?
So spevákom Tomášom Buranovským už dlhší čas, s Robom Šimkom už asi druhý rok a najnovšia spolupráca je s Martinom Chodúrom. Natáčali sme spolu videoklip.
Čo na Košiciach miluješ?
Nie sú tu také zápchy ako napríklad v Bratislave, milujem krásu tunajšej prírody – bývame v podstate asi kilometer od centra…
V kapele ste viacerí Silvayovci, priblížiš nám rodinné vzťahy?
Ja a Miloš sme bratia, jeho manželka Katka je naša manažérka a ešte je tu moja manželka Slávka.
Ako ste prišli na nápad spojiť cimbalovku s elektronickou hudbou?
Vznikalo to postupne. Zo začiatku, keď sme boli mladí, mali sme „baterkovú“ kapelu so synťákmi, potom sme hrali vo folklórnych súboroch Čarnica, Hornád, Jánošík. Hrávali sme aj na súkromných akciách a postupne sme to skĺbili dokopy a vytvorili si repertoár. Navyše, vyštudoval som konzervatórium a VŠMU, tak som nechcel ostať len pri svadbách, ale túžil som dostať to na trošku vyššiu úroveň.
Čo vás inšpiruje?
Moja žena Slávka (smiech)… Počúvam strašne veľa muziky.
Máš hudobný vzor?
Stano Palúch, Pacora Trio a americkí huslisti Christian Howes a Billy Conrad, to sú fakt top muzikanti.
Kde si dobíjaš energiu?
Tuto, keď nahrávam a strihám. Som tu nonstop, takže baterky dobíjam neustále…
Išli by ste ešte raz do súťaže Česko-Slovensko má talent?
Už nie. Ale tá skúsenosť bola výborná. Pomohlo nám to v koncertovaní – všimli si nás rôzne agentúry, spravilo nám to trošku meno.
Na akom najatraktívnejšom mieste ste koncertovali?
Pre mňa to bolo vystúpenie v Londýne. Keďže sa bojím lietania, tak to bola aj trochu nočná mora. Ale dopadlo to super.
Máte nejaký talizman?
Cabasu. To je taký smiešny malý perkusný nástroj v podstate nepodstatný. Ale raz sme šli na vystúpenie a zabudli sme ju, tak sme sa kvôli tomu vrátili domov a zistili sme, že sme zabudli aj basu. Čo je oveľa podstatnejší nástroj, a my sme ju nechali len tak vonku ležať.
Na čom všetkom hrávate?
Základná zostava je cimbal, husle, cajon. Potom je to aj akordeón a veľa iných nástrojov.
Ak by ste sa mohli stretnúť na jednom pódiu s niekým, kto už nežije, kto by to bol?
Asi Michael Jackson.
Prečo?
Lebo je kráľ a jeho groove už asi nikto nevylepší.
Foto: archív sil
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.