Sklenené svety Jána Zoričáka
Výstavu jedného z najuznávanejších autorov svetovej sklárskej tvorby Jána Zoričáka môžete až do apríla obdivovať v zrekonštruovaných priestoroch historickej budovy Východoslovenského múzea.
OPTICKÉ DIVADLO
Vskutku veľkorysý prierez cyklom Exoplanéty si kurátorsky zostavoval sám autor, ktorý bol prítomný aj na vernisáži.
Desiatky plastík a sklenených objektov dopĺňajú digitálne koláže z jeho poslednej tvorby. Diváka vtiahnu do panoramatického sveta exotických bytostí a farebných vesmírov uväznených v čírom skle.
Do každého z objektov môžete nahliadnuť a kochať sa kaleidoskopickým rozložením priestoru, ktorý vytvára lom svetla. Hravé a pritom hĺbavé optické divadlo. Autor v ňom skúma vlastnosti lomu svetelného lúča v šošovkovitých výbrusoch či zvlnených stenách a šikmých plochách hranolov.
Prirodzené vlastnosti skla narúša použitím farby, ale aj trojrozmerných objektov, matovania, výbrusov či kontrastnými plochami, aby vytvoril napätie zvlnenej línie s geometrickým tvarom.
EXOPLANÉTY
K tomuto najnovšiemu cyklu ho inšpiroval objav dvojice astronómov Michela Mayora a Didiéra Queloza. Zistili, že na jednej exoplanéte, teda planéte patriacej do inej slnečnej sústavy, sa objavila voda, a tým pádom tam môže jestvovať aj život.
„Exoplanéty objavili vedci. Aj oni poznajú to tajomno či tajomstvo, keď sa dostanete za hranice dosiaľ nepoznaného, ale dávno tušeného, predpokladaného. Keď sa to však pomenuje, vysloví, už tu to je,“ vysvetľuje fenomenálny sklár.
„Michel Mayor a Didier Queloz boli tí, ktorí ma inšpirovali a utvrdili v tom, že každá ďalšia pozvánka do nového priestoru má zmysel a nový rozmer. Voda nepreteká len cez moje prsty, nie je prítomná len pri mojom pečení sklenených koláčov, ale môže znamenať aj nový život kdesi tam, tam nepredstaviteľne ďaleko, kde čas a vzdialenosť v našom ponímaní strácajú reálne hodnoty a stávajú sa len zlomkom nekonečna. Zreálňujem a sprístupňujem exoplanéty alebo sa aspoň o to pokúšam. Vidím miesta, kde to žije, kde život má svojskú podobu. Nový priestor, nové krajiny, hoci sú príliš ďaleko a sú príliš osamotené, majú pre mňa neskutočné čaro a ponúkajú obrovské možnosti. Chcem byť tam ako dobrý hosť, ktorý bude skvelé správy šíriť ďalej,“ hovorí o svojich najnovších prácach Ján Zoričák.
To, že v Košiciach predstavuje najväčší výber aj v celourópskom kontexte, nie je náhoda. „Bol si pozrieť zrekonštruované priestory nášho múzea minulého roku v novembri a keď ich uvidel, rozhodol sa bez váhania vystaviť v nich svoje diela. V Košiciach je niekoľko zberateľov, s ktorými má aj osobné väzby,“ prezradil riaditeľ múzea Róbert Polák.
Ján Zoričák (* 1944)
– Je absolventom Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe. Jeho tvorbu ovplyvnil pedagóg Stanislav Libenský.
– Po prvý raz na seba upozornil ešte ako študent v roku 1967 návrhom na sklenenú kolekciu pre Expo Montreal.
– Od roku 1970 žije a tvorí vo Francúzsku, kde ho radia medzi vedúce osobnosti takzvanej prizmatickej plastiky, ktorá je vo svete pojmom. Francúzska vláda v roku 1987 ocenila jeho umelecký prínos titulom Rytier rádu umenia a literatúry.
– Jeho diela sú zastúpené nielen v súkromných zbierkach, ale aj v popredných svetových výstavných inštitúciách.
– Ako prezradil majster Zoričák, na záver výstavy sa do Košíc vráti a podelí sa o svoje skúsenosti s návštevníkmi osobne.
(hra)
Foto Ivan Fleischer
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.