Skupina Los Massakeros znie aj slovensky
Košická skupina Los Massakeros vydala novú skladbu. Hoci doteraz väčšinou skladali svoje piesne v angličtine a španielčine, tentoraz svoj song naspievali v slovenčine.
„Súčasná zvláštna doba rôznych obmedzení pohybu a stretávania sa nám motivovali zastaviť sa v každodennosti a nahrať song o návrate domov v rodnom jazyku,“ hovorí basgitarista Peter Frák.
Návrat domov je podľa neho prirodzene moment spojený s emóciami. „Môže byť vytúžený, príjemný, no i komplikovaný a náročný, niekedy spojený s dlhým odlúčením, ale môže byť aj taký obyčajný, menej významný, každodenný dookola sa opakujúci. A, samozrejme, domov nemusí byť len byt č. 5, ktorý sa v texte piesne spomína. Práve pozitívna emócia by mala byť tým, čo s touto piesňou prichádza,“ vyznáva sa hudobník.
[ad][/ad]Aj video
Skladbu popisuje ako plynúci „groove“ s bicími a perkusiami bez výrazných zmien. Tvorí ju niekoľko vrstiev gitarových stôp s efektami a s dôslednou akustickou gitarou v závere, všetko doplnené o objavujúce a opäť miznúce dychové nástroje spoločne tvoria znejúci priestor, ktorý speváčke Dominike Szombathy ponúka príležitosť vyniknutia svojej speváckej zručnosti a textárskeho umu. Pieseň Domov dostala aj svoju vizuálnu formu, ktorá vznikla spoluprácou kapely s video editorom a tiež muzikantom Matejom Lazarom.
Los Massakeros z Košíc pôsobí už 10 rokov, pri jej založení boli Peter Tóth (elektrická gitara), Peter Tomko (akustická gitara) a František Beneš (cajon, perkusie). Postupne pribudli viacerí ďalší členovia, niektorí kapelu aj opustili, no dnes jej súčasťou sú Dominika Szombathy (spev), Peter Frák (basgitara) a hrania často obohacuje dychová sekcia Pavol Jeňo (trúbka) a Ján Kopčák (saxofón). Bubeníka Michala Lorincza v čase jeho vyťaženosti občas zaskakovali Martin Janočko alebo Jozef Zima. Každý z uvedených hudobníkov hrával alebo stále hrá s množstvom známych alebo menej známych kapiel a interpretov. Aj táto skutočnosť “vyhrania sa” a žánrovej pestrosti dáva v konečnom dôsledku tvar a zvuk kapely.
„Losíci“ sa v Košiciach pomerne rýchlo stali vyhľadávanou kapelou so striedavou aktivitou, ich charakteristickou črtou sa stala pestrosť – v žánroch a vplyvoch, muzikantská a jazyková a tiež pestrosť samotných živých vystúpení na festivaloch, v hudobných kluboch, rôznych súkromných alebo verejných akciách.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.