Slovenské technické múzeum oslavuje 70. výročie
Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach v týchto dňoch oslavuje 70. rokov od svojho založenia. Súčasťou programu je trojdňová konferencia Múzeá vedy a techniky, slávnostný galavečer za účasti ministra kultúry, otvorenie výstavy Čaro bakelitu a odhalenie pamätnej tabule zakladateľovi a prvému riaditeľovi tohto múzea Štefanovi Butkovičovi.
Technické múzeum v Košiciach vzniklo v roku 1947, prvé expozície boli sprístupnené o rok neskôr, prídavok „Slovenské” v názve získalo múzeum v roku 1983. V súčasnosti má viacero pobočiek, ktoré zahŕňajú Múzeum dopravy v Bratislave, Múzeum letectva v Košiciach, Národnú kultúrnu pamiatku (NKP) Solivar pri Prešove či Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Novej Vsi.
V správe STM je aj Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej a technická pamiatka Hámor v Medzeve, Kaštieľ v Budimíre s expozíciou historických hodín a vysunutá expozícia História baníctva na Spiši v Spišskej Novej Vsi. Osobitne populárnym v sídle STM na košickej Hlavnej ulici je Vedecko-technické centrum pre mládež, vybudované z eurofondov, kde dominuje interaktivita a demonštrácie s dôrazom na technické disciplíny a exaktné vedy.
„Samozrejme, pripravujeme ďalšie aktivity, ale všetko závisí na financiách. Očakávame, že sa nám podarí v krátkej dobe zrealizovať Múzeum riečnej a lodnej dopravy na remorkéri Šturec v Zimnom prístave v Bratislave. Chceme napríklad aj rozšíriť Múzeum letectva o kozmonautiku-astronautiku,” povedal k plánom do budúcna generálny riaditeľ STM Eugen Labanič.
Konferencia Múzeá vedy a techniky, ktorú organizuje STM pri príležitosti výročia, potrvá oddnes do piatka (22.9.) a jej účastníci zavítajú okrem Košíc aj do Prešova a Medzeva.
STM dnes vo svojom sídle otvára pre verejnosť štatutárnu výstavu pod názvom Čaro bakelitu, „Bakelit story” – 100 rokov výroby bakelitu na Slovensku, ktorá poukazuje na široké využitie prvej umelej hmoty v priemysle, ale aj v bežnom živote.
Výročiu vzniku STM bude venovaný aj dnešný galavečer v priestoroch Malej scény Štátneho divadla Košice za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča.
(TASR)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.