Španielov si návštevníci Mesiaca autorského čítania vychutnávajú
Mesiac autorského čítania, najväčší literárny festival svojho druhu v strednej Európe odštartoval 4. júla 2016 v Košiciach vernisážou výstavy Miguela de Cervantesa. Slávnostne ho otvoril veľvyslanec Španielskeho kráľovstva na Slovensku Félix Valdés spolu s viceprimátorom mesta Košice Martinom Petruškom.
Prvú dekádu literárnych večerov hodnotí za slovenského usporiadateľa Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Dvadsať domácich a zahraničných autorov zo Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a Španielska nám ukázalo nielen rôznorodosť súčasnej európskej literatúry, ale aj jej kvalitu. Vypočuli sme si naozaj skvelých básnikov ako Erik Ondrejička, Janko Litvák či Michal Habaj, zoznámili sme sa s intelektuálnymi španielskymi detektívkami, aj so zástupcom španielskej komiksovej špičky talentovaným Alfonsom Zapicom. Nechýbali výborní, vo svete veľmi uznávaní prozaici, ako Ignacio Vidal –Folch, ktorý vo svojom diele zachytil aj pád socializmu vo východnom bloku a Andrej Kurkov, jeden z najúspešnejších ukrajinských autorov. Možno najväčšou španielsko-katalánskou hviezdou týchto dní bola Carme Riera, označovaná za prvú dámu katalánskej literatúry. Je nesmierne ťažké si medzi nimi vyberať… mali sme už možnosť stretnúť výborných autorov a to máme za sebou len tretinu festivalu.“
Pestrá literatúra láka aj v druhej dekáde
Cieľom festivalu je ponúknuť každý večer zástupcu iného literárneho žánru, ktorí návštevníkom predstavia svoju tvorbu a zároveň im poskytnú priestor na zamyslenie sa. V dňoch od 14.7. do 20.7.2016 to budú ďalšie známe osobnosti. Pricestuje napríklad Maria Miercé Cuartiella, ktorá získala Premi Llibreter, ocenenie udeľované katalánskymi kníhkupcami a ktorá na katalánsky literárny vrchol vystúpila v roku 2015, vďaka poviedkovej zbierke, za ktorú obdržala prestížnu Premi Mercè Rodoreda. Ďalej Lluís-Anton Baulenas, vôbec najoceňovanejší súčasný katalánsky prozaik, držiteľ prestížnych cien ako Premi Carlemany, Premi Crítica Serra d’Or, Premi Prudenci Bertrana, Premi Ramon Llull či Premi Sant Jordi.
„Za domácich sa určite oplatí stretnúť s tvorbou Márie Ferenčuchovej, Rút Lichnerovej a Stanislava Rakúsa. Osobne sa teším na Michała Olszewskieho poľského reportéra, spisovateľa, ekológa a novinára z denníka Gazeta Wyborcza. Naďalej však platí, že stojí za to prísť si vypočuť aj niekoho koho možno nepoznáme a práve preto prekvapí,“ pozýva Iveta Hurná na nadchádzajúci festivalový program druhej dekády.
Festival aj odmeňuje
Knižnica aj tento rok vyhlásila festivalovú súťaž Odpovedz a vyhraj!, ktorá je určená pre jej aktívnych návštevníkov. „Každý literárny pondelok zverejňujeme na webovej stránke knižnice dve súťažné otázky, na ktoré je potrebné odpovedať e-mailom, alebo osobne vhodením správnych odpovedí do zberného boxu v LitParku. Najneskôr však do nedele daného týždňa,“ hovorí o súťaži Iveta Hurná. Výhercov knižných cien za správne odpovede budú losovať v dňoch 18. júla, 25. júla a 3. augusta 2016.
Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Félixa Valdésa a primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Výstavu Miguela de Cervantesa sprostredkovalo Španielske veľvyslanectvo v Bratislave.
Podrobný program festivalu: http://www.autorskecitanie.sk/2016/cz/program/kosice Podmienky súťaže Mesiac autorského čítania 2016 a jej aktuálne otázky: www.kosicekmk.sk
(EKA)
Foto: archív kosicekmk
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.