Stanley Kubrick zahviezdi v Kasárňach
KOŠICE (pod) – Počas svojej filmovej kariéry bol dvanásťkrát nominovaný na Oscara. Prestížna soška sa mu však ušla jediný raz. Aj to len za vizuálne efekty k dnes už kultovému filmu 2001:Vesmírna odysea.
Režisér Stanley Kubrick sa napriek tomu natrvalo zapísal do dejín kinematografie. Kasárne/Kultúrpark ponúkajú už od zajtra v rámci Filmových dní prehliadku diel svetoznámeho tvorcu.
Cenzúra
Stanley Kubrick bol jedným z najkontroverznejších režisérov na svete. Preslávil sa svojím detailizmom, prehnaným puntičkárstvom, večnou nespokojnosťou.
Len máloktorý z jeho filmov každý sa vyhol cenzúre alebo zákazu premietania. Snímka Cesty slávy o poprave troch francúzskych vojakov v období 1. svetovej vojny sa dlhé roky nesmela premietať.
Film Lolita, natočený podľa rovnomenného románu Vladimíra Nabokova, vypovedá o vzťahu nevlastného pedofilného otca ku štrnásťročnej dcére – nymfomanke. Provokatívna snímka je dodnes zaraďovaná medzi najlepšie filmy, odhaľujúce tému sexuálnej posadnutosti. Snímku musel nakoniec upravovať samotný Kubrick, ktorý akýkoľvek nedobrovoľný zásah do svojho diela odmietal.
Nepochopenie a zákaz
Ďalšie filmové veľdielo Vesmírna Odysea nasadila veľmi vysoko latku pre nasledujúcu éru science fiction. Jeho premiéra však nedopadla najlepšie – ľudia vstávali v polovici filmu a odchádzali s nepochopením. Až po čase uznali jeho nesporné kvality diváci i kritika.
Mechanický pomaranč, ktorý uvidí aj košické publikum, bol zakázaný rovnako ako niektoré predošlé filmy. Britské úrady tvrdili, že film rozpútal vlnu zločinov, páchaných mladistvými kvôli násilníckym scénam. Kubrickovej rodine sa dokonca vyhrážali smrťou. Tvorca sa rozhodol film z distribúcie stiahnuť a až do jeho smrti ho zakázal premietať v britských kinách a v televízii.
Lahôdky
Záver trojdňovej prehliadky bude patriť dvom lahôdkam. Najprv sa bude premietať snímka Olovená vesta. Je to Kubrickova brilantná sága o vietnamskej vojne a dehumanizujúcom procese, ktorý mení ľudí na cvičených zabijakov.
Bodku za prehliadkou dá film Barry Lyndon, príbeh bezvýznamného írskeho hochštaplera, ktorému sa podarí postúpiť na vyššie miesta v spoločenskom rebríčku len preto, aby napokon zažil tvrdý pád. Viac o živote a tvorbe veľkého režiséra sa návštevníci dozvedia zajtra na prednáške Petra Konečného.
Program
10. 2. 2015
18:00 – tvorba režiséra S. Kubricka očami Petra Konečného – prednáška
19:30 – Mechanický pomaranč
11.2.2015
19:30 – Osvietenie
12.2.2015
18:00 – Olovená vesta
20:00 – Barry Lyndon
Foto: TASR
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.