Staré umelecké diela z depozitov oprášili svoje príbehy
Výstava Socha, duch, obraz, svetlo – Príbehy zbierky starého umenia vo Východoslovenskej galérii (VSG) predstavuje okrem gotických a barokových umeleckých diel aj ich „životné príbehy”.
Najnovšia výstava je reinštaláciou z roku 1994. Vtedy bola otvorená po prvýkrát a jej súčasťou boli aj diela z 19. storočia.
„Na výstave Socha, duch, obraz, svetlo sa nachádzajú obrazy a sochy, ktoré chronologicky spadajú do obdobia od 14. storočia až do roku 1800. Ide o vybrané diela z obdobia gotiky a baroka zo zbierok našej galérie,” približuje Miroslav Kleban, jeden z kurátorov výstavy.
[ad][/ad]Atmosféra baroka
Vystavované gotické a barokové artefakty tvoria podľa kurátora ten najmenší fragment v zbierkovom fonde VSG. „Dvadsaťdva najvýznamnejších diel sme sa rozhodli inštalovať v spodných priestoroch galérie, ktoré sú pôvodne určené pre multimediálne inštalácie a nové umenie. Chceme, aby súčasný priestor komunikoval so starým umením,” dopĺňa Kleban.
Socha, duch, obraz, svetlo – čo naznačuje názov výstavy? „Opisuje štyri elementy médií, ktoré tu návštevník nájde – sochy, teda plastiky, sakrálne duchovné umenie, olejomaľby a svetlo, ktoré bolo pre barokových umelcov pri práci nosné.” Samotné svetlo však možno podľa Klebana nazvať aj 23. exponátom výstavy. „Nasvietenie diel je teatrálne, vytvára barokovú atmosféru inštalácie, do popredia vystupujú efektne tiene.”
Najstaršie dielo
Najstaršie poklady Východoslovenskej galérie návštevníkom prezradia aj svoj príbeh. Výstava je totiž koncipovaná tak, že okrem klasického popisu s názvom, menom autora, datovaním a použitou technikou nájdete pri ôsmich ťažiskových dielach aj ďalšie zaujímavé fakty z ich života. „Napríklad v ktorom roku bolo nadobudnuté do našej zbierky, od koho sme ho prevzali, kedy a kto ho reštauroval.” Preto nesie výstava podnázov Príbehy zbierky starého umenia. Diela rozprávajú svoj príbeh, ktorý zároveň tvorí príbeh galérie.
Na výstave uvidíte aj jej najstaršie dielo – drevenú plastiku sv. Jána Krstiteľa z Kišoviec, ktorá sa datuje okolo roku 1380. Do zbierky košickej galérie sa dostala v roku 1957 z Východoslovenského múzea.
Kristus s dušou Panny Márie
Zaujímavé peripetie zažila gotická socha Krista s dušou Panny Márie. Jej pôvod treba hľadať v norimberskom umeleckom okruhu. V roku 1957 pri akvizícii stála 50 korún československých! Dnes je exponátom galérie, ktorý bol zapožičaný najďalej – vystavovali ho vo Francúzsku v roku 2011. V čase, keď sochu získala galéria do svojich zbierok, vyzerala inak. „Mala na sebe polychrómiu, bola celá farebná a pozlátená. V roku 1984 sa reštaurátori rozhodli zbaviť ju polychrómie. Nie je to teda jej pôvodný stav, v akom bola vytvorená v 15. storočí,” hovorí Kleban.
[ad2][/ad2]V kráľovskej zbierke Alžbety II.
Spomedzi cenných starých diel na výstave zaujmú dve olejomaľby. Nádherné zátišie s kvetmi je pripisované Jakubovi Bogdanovi, jednému z najznámejších európskych barokových maliarov, ktorý sa narodil v Prešove. Autorstvo je však sporné pre nové skutočnosti, na ktoré sa prišlo z archívnych dokumentov a bude predmetom ďalšieho výskumu. „Odišiel do Holandska, kde sa od flámskych maliarov naučil majstrovstvu kvetinových zátiší a natrvalo sa usadil v Anglicku. Tam pôsobil na kráľovskom dvore, preto je aj veľká časť jeho diel doposiaľ v kráľovskej zbierky Alžbety II.” Kvetinové zátišie s bielymi a červenými klinčekmi vo váze je jediným dielom prešovského rodáka v blízkosti jeho rodiska. „Mne je spomedzi exponátov asi najbližší práve Bogdanov obraz. V rámci výstavy budem mať aj 9. augusta (štvrtok – pozn. red.) prednášku o jeho diele a živote.”
Druhá cenná olejomaľba putovala do Košíc z najväčšej diaľky. Jej autorom je holandský barokový maliar Willem de Poorter. Obraz Nad sarkofágom sa do zbierky VSG dostal v roku 1967 kúpou zo starožitníctva. „O Poorterovi isté zdroje uvádzajú, že bol súčasťou okruhu maliarov okolo slávneho Rembrandta, minimálne poznal detailne jeho diela,” dodáva kurátor.
Svoje príbehy prezrádzajú na výstave aj duchovné diela. „Keď prebiehala v 50. rokoch reštitúcia, vznikol Náboženský fond v Bratislave. Tam komunisti z kostolov brali sakrálne umenie a fond rozhodoval, ktoré múzeum či galéria dielo dostane. Pamätníci si aj dodnes spomínajú na to, ako prichádzali autá s plnými vlečkami a vysypávali diela na nádvorie bez akejkoľvek úcty k umeniu,” opisuje M. Kleban.
Takto sa do zbierky VSG dostali aj diela z jasovského kláštora, ktoré galéria v roku 2007 vrátila späť. Jasovský opát však na výstavu zapožičal dvojicu diel. Patrí medzi ne škica k oltárnemu obrazu, ktorý zdobí barokový kostol v Jasove a zobrazuje Kristov krst. Autorom freskovej výzdoby chrámu i štúdie maľby je rakúsky maliar Johann Lucas Kracker, ktorý patrí popri Paulovi Trogerovi a Franzovi Antonovi Maulbertschovi k trojici naslávnejších barokých maliarov činných na území Slovenska.
Nezmeškajte
Výstava Socha, duch, obraz, svetlo trvá do 14. októbra 2018 vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.