01.07.19

Štátne divadlo Košice má dočasne nového riaditeľa

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) minulý týždeň konštatovala, že k 30. júnu 2019 končí kontrakt dlhoročnému generálnemu riaditeľovi Štátneho divadla Košice (ŠDKE) Petrovi Himičovi a rozhodla sa ho nepredĺžiť. Zároveň na vlastnú žiadosť k 30. augustu 2019 odchádza riaditeľ Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) Július Klein.

Do funkcie generálneho riaditeľa ŠDKE bol dočasne, najdlhšie na dobu šesť mesiacov, vymenovaný Igor Dohovič. Filharmóniu od 1. septembra povedie Lucia Potokárová, ktorá absolvovala výberové konanie na obsadenie tejto funkcie. 

reklamná správa
 

Veľké prekvapenie

Pre Igora Dohoviča bola táto ponuka ministerstva prekvapením. „Oslovenie prišlo po konkurze na pozíciu riaditeľa Štátnej filharmónie Košice, kde som prezentoval svoje predstavy o manažovaní kultúrnej inštitúcie vychádzajúce z mojich skúseností získaných za 22 rokov pôsobenia nielen v divadle, ale aj pri príprave a realizácii rôznych projektov nielen doma, ale aj v zahraničí. Myslím si, že práve to bol hlavný impulz, prečo som bol oslovený,“ povedal Dohovič, ktorý zároveň poďakoval P. Himičovi za dlhoročné pôsobenie v tejto funkcii. 

Bez rozlúčky

Vo funkciách skončili viacerí riaditelia kultúrnych inštitúcií na Slovensku. „Je pravdou, že jedine mne nebol predlžený kontrakt a ani som nebol dočasne poverený vedením divadla do rozhodnutia o novom riaditeľovi. Bol som prekvapený, aj keď isté náznaky boli. Predovšetkým však to bolo na poslednú chvíľu, vo štvrtok poobede, čím som už nemal možnosť urobiť odpočet zamestnancom a dôstojne sa s nimi rozlúčiť. A to ma mrzí najviac,“ skonštatoval už bývalý riaditeľ P. Himič.

„Pani ministerka mi povedala hodnotenie mojej práce, jej pohľad na ňu a na základe toho sa rozhodla.“

Peter Himič bude v Štátnom divadle Košice pôsobiť aj naďalej ako dramaturg činohry. 

Výkladná skriňa

Funkcia generálneho riaditeľa ŠDKE, hoci len dočasná, je pre I. Dohoviča veľkou výzvou, ale pociťuje aj obrovskú zodpovednosť. „Nielen voči vyše tristo zamestnancom divadla, ktorí majú isté očakávania, ale aj navonok. Štátne divadlo Košice je výkladnou skriňou kultúry nielen v meste, ale určite aj v oveľa širšom meradle. Budem rád, ak sa mi podarí prispieť za ten krátky čas k tomu, aby ňou nielen ostalo, ale aby sa posunulo vpred,“ povedal o svojich plánoch Igor Dohovič, ktorý v košickom divadle pôsobí ako dirigent opery od roku 1998.

Plánovaný odchod

Už viac ako rok a pol plánoval svoj odchod z funkcie riaditeľa Štátnej filharmónie Július Klein. „Chcel som skončiť spolu s jubilejnou 50. sezónou filharmónie, preto som k tomuto termínu požiadal pani ministerku o uvoľnenie z funkcie. Odchádzam do zaslúženého dôchodku,“ povedal pre KOŠICE:DNES J. Klein, ktorý určite neplánuje plieť burinu na záhradke a pozerať sa na plafón. „Každopádne chcem byť aktívny a niečo robiť. Prioritne si oddýchnem, a potom sa uvidí. Ak ma niekto bude potrebovať, určite budem k dispozícii.“

V dobrých rukách

Cez prázdniny bude doterajší riaditeľ pripravovať všetky náležitosti k odovzdaniu svojej funkcie. „Orchester nastupuje 30. augusta po prázdninách do práce a tento deň bude môj posledný. Spolu so mnou odchádza do dôchodku aj môj ekonomický námestník a zároveň v tento deň symbolicky odovzdám kľúče Lucii Potokárovej, ktorá je moja kolegyňa a robila mi námestníčku umeleckej prevádzky. Je to dáma, ktorá vie byť aj ráznejšia. Absolútne nepochybujem, že by riadenie filharmónie nebolo v dobrých rukách. Veľmi sa tomu teším.“

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím