31.07.18

Štátne divadlo Košice pripravuje na novú sezónu až desať premiér

foto: Veronika Janušková

Päť činoherných, tri operné a dve baletné premiéry prinesie nová divadelná sezóna 2018/2019 v Štátnom divadle Košice. 

Diváci sa môžu tešiť na návrat českej i svetovej klasiky, ale aj na slovenské premiéry súčasných autorov či nový autorský tanečný projekt z dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha.

reklamná správa

Návrat Netopiera

V prvej premiére novej sezóny sa 5. októbra po piaty raz vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice Netopier, slávna opereta kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa. Prvý raz ju divadlo uviedlo v júni 1948, posledným uvedením bola inscenácia režiséra Martina Dubovica v hudobnom naštudovaní Igora Dohoviča, ktorá mala premiéru v decembri 1999. 

Netopier je ťažkou skúškou operného ansámblu nielen z interpretačnej, ale i z hereckej stránky. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom korunovaným nádhernými melódiami. Istý kritik, píšuci pre viedenské noviny Morgenpost, po svetovej premiére tejto operety v roku 1874 napísal: „... v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa...“ 

Režisérom nového naštudovania Netopiera bude Michal Spišák. 

Naši furianti

Na začiatku novembra (9. 11.) uvedie činohra v Historickej budove ŠD Košice po vyše 36 rokoch ikonickú českú klasickú veselohru Ladislava Stroupežnického Naši furianti v réžii Ľubomíra Vajdičku. Vo výpravnej inscenácii bude účinkovať celý činoherný súbor, ktorý rozohrá aj po 131 rokoch stále aktuálny príbeh zo života jednej idylickej dediny, ktorej do pokojného života zasiahnu obecné voľby na nočného hlásnika a spustia celú spleť neočakávaných udalostí. Je jasné, že až doteraz máme furiantov stále medzi nami a s nimi aj ich hádky, prekáračky, škriepky, ale aj lásky, hody a zábavy.

reklamná správa

Výročie republiky

Aj Štátne divadlo Košice sa na jeseň pripojí k oslavám stého výročia vzniku Československej republiky. V sobotu 20. októbra sa v Historickej budove ŠD Košice uskutoční koncert venovaný tomuto výročiu a zároveň pamiatke českého dirigenta Borisa Velata, dlhoročného šéfdirigenta košickej opery.

K oslavám sa na konci novembra (30. 11.) pripojí aj balet, ktorý opäť v Historickej budove ŠD Košice uvedie nový autorský projekt z dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha s názvom Rodná zem. Hlavným motívom novej tanečnej inscenácie je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca.

Ďalšie pripravované premiéry

18. 1. 2019 
Moliére: Škola žien 
Komédia nielen o žiarlivosti.

15. 2. 2019 
Martin Čičvák: Urna na prázdnom javisku
Čierna komédia - pohľad nielen do zákulisia divadla a do zákutí hereckej duše.

22. 2. 2019 
Giuseppe Verdi: Otello
Opera

12. 4. 2019 
Friedrich Schiller: Mária Stuartová 
Strhujúca dráma o politike, láske, viere, o zložitosti nášho vnútra.

15. 5. 2019 
Ondrej Šoth: M. R. Štefánik 
Tanečné divadlo venované 100. výročiu tragickej smrti výnimočnej osobnosti slovenských dejín. 

24. 5. 2019 
Camille Saint-Saëns: Samson a Dalila 
Opera motivovaná známym biblickým príbehom.

14. 6. 2019 
Anders Thomas Jensen: Adamove jablká
Absurdná komédia - adaptácia slávneho dánskeho filmu, ktorý je prepisom biblickej Knihy Jób. 

 

(DOH)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím