27.11.19

Štátne divadlo Košice uvedie baletnú rozprávku Čarodejník z krajiny OZ

foto: Veronika Janušková

Inscenácia Čarodejník z krajiny Oz bude poslednou premiérou Štátneho divadla Košice (ŠDKE) v tomto roku, zároveň pôjde o prvú premiéru baletu v jeho aktuálnej divadelnej sezóne. Košice budú po Berlíne druhým mestom, kde sa toto spracovanie svetoznámej rozprávky bude uvádzať. Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal riaditeľ baletu ŠDKE Andrii Sukhanov, ide o rodinný titul, pri ktorom sa zabavia všetky vekové kategórie.

Rozprávka amerického spisovateľa Lymana Franka Bauma bola prvýkrát vydaná v roku 1900, diváci ju budú môcť vidieť ako tanečné divadlo. „Je to príbeh o priateľstve, o malej Dorotke, ktorá sa dostane do zázračnej krajiny a hľadá cestu domov. Na nej stretáva rozprávkové bytosti, ako lev, strašiak alebo železný drevorubač. Idú spolu k Čarodejníkovi z krajiny Oz, aby im pomohol vrátiť sa domov,“ priblížil Suhkanov baletné spracovanie rozprávky.

Na snímke zľava režisér Giorgio Madia a sólistka Nina Ravasová (postava Dorotky) na tlačovej konferenci k premiére baletnej rozprávky Čarodejník z krajiny OZ v balete ŠD Košice. Foto: TASR
Na snímke zľava režisér Giorgio Madia a sólistka Nina Ravasová (postava Dorotky) na tlačovej konferenci k premiére baletnej rozprávky Čarodejník z krajiny OZ v balete ŠD Košice. Foto: TASR

Z Berlína do Košíc za osem rokov

„Obsahuje všetky veci, ktorá má rozprávka mať. Je dobrá, neagresívna - typ rozprávky, na ktorých sme vyrastali, ale so súčasnou estetickou nadstavbou. Myslím si, že nemá nič navyše a ani nič menej. Je to komplexné krásne výtvarné estetické poetické dielo,“ povedal. Zároveň dodal, že predstavenie putovalo z Berlína do Košíc asi osem rokov.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Ako uviedol režisér a choreograf výpravnej inscenácie Giorgio Madia, po estetickej stránke ide o jednoduchý balet, no z technického hľadiska je inscenácia náročná. „Filozofia príbehu je jednoduchá: cesta je cieľ. S trochou srdca, rozumu a odvahy sa dá zvládnuť. Nezáleží na tom kde, najlepšie je doma,“ spresnil. Príbeh podľa neho žije svojou dynamikou a podstatné veci sú stále v pohybe.

V titulnej postave Dorotky uvidia diváci Natalyu Kushch, Ninu Ravasovú, Tetianu Lubskú a Vladu Shevchenko. „Páči sa mi všetko, aj charakter, aká je. Aj ja mám v sebe také to dieťa, ktoré sa chce prejaviť. Pre mňa to vôbec nie je ťažké, stále sa pri tom bavím aj s kolegami, zažívame veľa zábavy,“ povedala Ravasová.

V postave Čarodejníka z krajiny Oz sa predstavia Mariano Covone, Kostiantyn Brandler a Aleksander Skopintsev. Strašiaka Strachopuda stvárnia Davide Covone, Mariano Covone, Marcell Medvecz a Plechového drevorubača Sergii Iegorov, Peter Rolik a Gennaro Sorbino. Úlohu Leva Bojka budú hrať Viktor Mikulišin, Gennaro Sorbino a Martin Bányai. V ďalších postavách sa predstavia sólisti a členovia zboru baletu ŠDKE.

Hudobným podkladom pre baletnú rozprávku sa stali skladby ruského skladateľa Dmitrija Šostakoviča. Premiéra bude v piatok (29. 11.) o 19.00 h v Historickej budove ŠDKE.

	 Na snímke sólistka Nina Ravasová (postava Dorotky) na tlačovej konferenci k premiére baletnej rozprávky Čarodejník z krajiny OZ v balete ŠD Košice. Foto: TASR
Na snímke sólistka Nina Ravasová (postava Dorotky) na tlačovej konferenci k premiére baletnej rozprávky Čarodejník z krajiny OZ v balete ŠD Košice. Foto: TASR

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím