12.02.20

Štátne divadlo Košice uvedie premiéru baletu Milada Horáková

foto: TASR

Prvou tohtoročnou baletnou premiérou Štátneho divadla Košice (ŠDKE) bude Milada Horáková.

Ide o nový autorský projekt choreografa a režiséra Ondreja Šotha o žene, ktorá sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Ako Šoth uviedol na stredajšej tlačovej konferencii, ide o svetovú premiéru.

„Je to neuveriteľný príbeh o túžbe po slobode – bez moci, bez manipulácie, o pomoci blízkym a ľuďom. Za všetko dobro a svoj názor bola trestaná, nespravodlivo odsúdená a obesená,“ povedal Šoth. „Tento príbeh sme sa rozhodli otvoriť a priniesť mladým i staršej generácii preto, aby sme sa poučili z histórie a nezabúdali na veci, ktoré by sa nám už nikdy nemali opakovať,“ dodal.

Osud Milady Horákovej bol spečatený počas vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. „Cieľom takzvaných monsterprocesov bolo odradiť ľudí od akejkoľvek kritiky štátneho režimu,“ uvádza ŠDKE na svojej webovej stránke.

reklamná správa

PRESTÍŽNA ADRESA NA BREHU JAZERA

Novostavba - Byty Bukovecká ponúka 52 bytov s ideálnymi výmerami a cenovou dostupnosťou.

Zistite viac

Unikátne spracovanie

Podľa Šotha je spracovanie uvedeného príbehu unikátne v tom, že zahŕňa viacero umení – operu, činohru, hudbu, herectvo či tanec. „Každá zložka je vyvážená,“ povedal.

Spoluautorkou libreta a dramaturgičkou novej inscenácie je Zuzana Mistríková. Kostýmy pre novú inscenáciu košického baletu navrhol Andrii Sukhanov, autormi scény sú Jaroslav a Miroslav Daubravovci, hudbou prispel Jonatan Pastirčák.

História sa opakuje

V titulnej postave Milady Horákovej sa predstavia herečky Táňa Pauhofová a Alena Ďuránová. „Je absolútnou povinnosťou takúto tému ukazovať ľudom a hovoriť o nej. Práve preto, že mladí ľudia vôbec nečítajú, vôbec sa nevenujú histórii, osobnostiam. Nemajú žiaden prehľad a história sa stále opakuje. Ľudia tu sú zo všetkých tých režimov. Tie režimy sú stále, len sa tvárime, že je to už úplne inak,“ povedala Ďuránová s tým, že ide o jej prvú skúsenosť s tanečným divadlom.

V postave manžela Milady Horákovej alternujú sólisti baletu Andrii Sukhanov a Sergii Iegorov. V inscenácii účinkujú aj herci Jakub Kuka a Vanda Zúreková. Ďalšie postavy stvárňujú členovia baletného súboru.

Premiéra tohto multimediálne tanečného divadla bude v piatok (14. 2.) o 19.00 hod. na Malej scéne ŠDKE.

foto: TASR

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím