Štátne divadlo uvádza premiéru hry Znovuzjednotenie Kóreí
Novinkou činohry Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach je hra Znovuzjednotenie Kóreí z pera súčasného francúzskeho autora Joëla Pommerata. V slovenskej premiére divadlo uvedie inscenáciu v piatok 16. februára.
Hoci názov vyvoláva dojem politického pozadia, v skutočnosti rozhádaný a rozdelený polostrov symbolizuje rozdelenosť medziľudských vzťahov, ktoré vo vyše päťdesiatke postáv v rôznych situáciách rozohráva šestica hercov. Medzi nimi sú Alena Ďuránová, Tatiana Poláková a hosťujúca Gabriela Marcinková Mihalčinová, na mužskej strane sú to Andrej Palko, Peter Čižmár a hosťujúci Braňo Mosný. Na javisku predstavujú mužov a ženy, ktorí milujú, zamilovali sa, milujú niekoho iného, alebo iba počuli o láske.
Príbeh, ktorý zaujme každého
Režisérkou hry je Júlia Rázusová, podľa ktorej možno v súkromných a osobných vzťahoch vidieť paralelu a presah až do politických súvislosti, ako je rozdelenie Severnej a Južnej Kórey. „Tá metafora znovuzjednotenie Kóreí veľmi konkrétne a presne pomenúva jav, ktorý dokáže spôsobiť, že niekto, kto si je absolútne blízky, sa rozdelí. Vlastne skúmame akoby tie možnosti, čo v takýchto konfliktoch robiť, či – ak sa konár neohne, ale zlomí – je možné niečo znovu zjednotiť, znovu spojiť. Myslím, že je to výsostne ľudská záležitosť a téma, ktorá sa môže dotknúť každého,“ uviedla.
Pri výbere hercov vychádzala režisérka zo zámeru dať hre formu generačnej výpovede. „Vlastne je to taký generačný manifest, názor akoby tej našej generácie vo veku 30-40 rokov na lásku, na vzťahy,“ doplnila.
[ad][/ad]Hra nepriamo súvisí so zimnou olympiádou
Premiéra tohto titulu získala zaujímavú aktuálnosť, keď sa v Južnej Kórei práve konajú zimné olympijské hry, pričom na slávnostnom otváracom ceremoniáli kráčali pod jednou vlajkou športovci z Južnej a Severnej Kórey. „Teším sa že to vyšlo naozaj do času, kedy sa olympijské hry naštartovali a že to tak nepriamo súvisí s témou miesta, kde sa odohrávajú,“ povedal riaditeľ činohry Milan Antol.
Autor hry Joël Pommerat (1963), ktorý je držiteľom prestížnej Ceny Moliéra a Európskej divadelnej ceny, napísal hru v roku 2013. Scénu a kostýmy pre košické uvedenie navrhla Markéta Plachá, autorom hudby je Marián Lejava, dramaturgiu mala na starosti Miriam Kičiňová.
(TASR, JH)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.