22.05.19

Štátne divadlo uvádza v premiére operu Samson a Dalila

Foto: Veronika Janušková

Známy biblický príbeh Samson a Dalila ožíva na doskách košického Štátneho divadla. Rovnomenná opera francúzskeho skladateľa Camilla Saint-Saënsa v réžii Romana Poláka a v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa bude mať svoju premiéru v piatok 24. mája.

Hrdinný silák Samson v príbehu vedie Hebrejcov v boji s Filištíncami, podľahne však zvodom krásnej Dalily, ktorá zistí tajomstvo jeho sily a vydá ho nepriateľom. Nakoniec Samson, keď mu boh vráti silu, zborí filištínsky chrám. Samson a Dalila je najslávnejšou operou Saint-Saënsa (1835-1921), ktorý dielo najprv koncipoval ako oratórium.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Stopy jeho pôvodného zámeru sa v partitúre prejavujú najmä vo veľkých zborových scénach. Zaujímavosťou je, že premiéru opera nemala vo Francúzsku, ale v nemeckom preklade vo Weimare v roku 1877. Košické divadlo uvádza túto operu druhýkrát v histórii, prvýkrát ju pripravilo v roku 1970. 

Opera so spoločensko-kritickými prvkami

„Táto opera je nádherná, veľmi farebná, má veľa zborov, krásnych partov pre sólistov. Čo mňa zaujímalo, bol hlavne koncept, ako poňať tento biblický príbeh,“ uviedolrežisér Polák. Do diela sa snažil nenásilne vniesť aj spoločensko-kritické prvky. Spolu so scénickým výtvarníkom Petrom Čaneckým sa rozhodli pre spodobenie ortodoxných Židov s pre nich typickými dlhými vlasmi – pajesmi. „Tých istým spôsobom terorizujú Filištínci, do ktorých si môžeme dosadiť, čo chceme, aj súčasných antisemitov. A je tam situácia, ktorá naznačuje možno až holokaust,“ priblížil. 

Príbehom o láske a zrade sa vinie dramatická dilema hlavného hrdinu. Najmä v druhom dejstve, pri zvádzaní Samsona Dalilou, má opera aj silný erotický náboj. Režisér sa zameral aj na filištínskeho boha Dagona. „Môže to byť ten zabudnutý boh spred tisícov rokov, ale v našej interpretácii je to akýsi boh telesna, požívačnosti, bohatstva, márnosti, a to je tiež istá metafora. Do toho si môžme dosadiť, či aj my nie sme súčasťou takého filištínskeho sveta, kde máme svoje 'zlaté teľa', ktorému sa klaniame,“ povedal Polák.

V titulnej postave Samsona sa predstaví Titusz Tóbisz a hosťujúci maďarský tenorista Béla Gippert Turpinszky. Dalilu bude spievať Myroslava Havryliuk a Alena Kropáčková, ktorá v Košiciach v takejto veľkej postave debutuje. V ďalších úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti - Marek Gurbaľ, poľský barytonista Lukasz Motkowicz, Michal Onufer, Mihály Podkopájev, Ján Galla či Apostol Milenkov. 

(TASR, SŠ)

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím