Štátne divadlo uvedie v novej sezóne deväť premiér, začína baletom Bajadera
Štátne divadlo (ŠD) Košice uvedie v novej sezóne deväť premiérových titulov – dva baletné, tri operné a štyri činoherné. Sezónu začne v piatok 18. septembra slávnostnou premiérou klasického baletu Bajadéra, ktorá zároveň bude vyvrcholením prebiehajúcich osláv 70. výročia vzniku divadla.
V rámci programu osláv jubilea sa v piatok v historickej budove ŠD bude konať aj medzinárodná vedecká konferencia Divadlo v kontexte 70 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny. V tento deň bude v budove divadla od 10.00 h aj Informačný deň a o 17.00 h otvoria výstavu venovanú divadelnému výročiu.
Pestrý program osláv
Vo štvrtok sa na Malej scéne bude konať špeciálne vydanie talkshow Bez šepkára Milana Kolcuna, ktorej hosťom bude aj herec Andy Hryc. V sobotu (19.9.) program uzavrie repríza predstavenia Rozália za účasti košického spisovateľa Stanislava Rakúsa, podľa ktorého próz hra vznikla. “Snažili sme sa vyskladať program osláv tak, aby bol zaujímavý aj pestrý,” povedal dnes pre novinárov riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.
Premiéru opery Bajadéra v Košiciach pripravil medzinárodný tím, ktorý vedie bývalý popredný svetový tanečník a v súčasnosti uznávaný choreograf a režisér Vladimir Malakhov. Príbeh zakázanej lásky chrámovej tanečnice a bojovníka odohrávajúci sa v exotickej Indii Malakhov prvýkrát uviedol v roku 1998 vo Viedenskej štátnej opere a neskôr v roku 2002 v Berlíne. “Košická verzia bude iná. Nedisponujeme takým veľkým javiskom a veľkorysým počtom zborových tanečníkov, takže sme museli urobiť drobné úpravy v scénickej výprave aj v početnosti zboru. Verím však že toto predstavenie bude veľkou vizuálnou pastvou pre oči diváka,” priblížil umelecký šéf košického baletu Andrii Sukhanov.
Druhou premiérou baletného súboru ŠD bude 18. marca 2016 Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana, ktorý bude režírovať ruský choreograf a režisér Kirill Simonov.
Premiéra kultového sci-fi
Činohra uvedie 13. novembra v zrekonštruovanej Malej scéne premiéru dramatizácie slávneho sci-fi románu Solaris od poľského autora Stanislawa Lema. S hercami ju pripraví holandský režisér s anglickými koreňmi Jan Willem van der Bosch.
Ďalšou novinkou bude 12. februára hra Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej a v polovici apríla bude mať v historickej budove premiéru zdramatizovaný román Alberta Moraviu Rimanka. Na jún plánuje činohra na Malej scéne predstavenie štvrtého titulu. “Cizelujeme jeho výber spolu s tvorcami. Verím, že to bude titul, ktorý naplní spoločensko-kultúrne očakávania,” povedal šéf činohry ŠD Milan Antol.
Tri operné premiéry
Operný súbor chystá tri premiéry, prvou bude 16. októbra inscenácia opery Giuseppe Vedriho Trubadúr v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča. “Je to príbeh, ktorý je veľmi podobný situácii s migrantmi, ktorú sledujeme v EÚ. Je až mrazivé, že sme sa nechtiac trafili do niečoho, čo je teraz aktuálne,” poznamenal šéf opery ŠD Karol Kevický.
Ďalšou premiérou bude 26. februára baroková opera Georga Friedricha Händla Alcina. Zaujímavým dramaturgickým počinom bude 13. mája uvedenie dvoch jednoaktových opier. Pôjde o romantické dielo Mozart a Salieri od Nikolaja Andrejeviča Rimského-Korsakova a súčasnú autorskú operu pod pracovným názvom Bohom milovaný od mladého slovenského skladateľa Mariána Lejavu. Obe diela spája osobnosť Mozarta a Lejava sa v svojej opere snaží dopovedať príbeh stvárnením posledných dní života geniálneho skladateľa.
(TASR)
Ilustračné foto: TASR
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.