Stú reprízu Verdiho opery venuje štátne divadlo Jánovi Hanákovi
V decembri uplynie neuveriteľných osemnásť rokov od chvíle, keď sa na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice objavila súčasná inscenácia slávnej opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Jej repríza s poradovým číslom 100 bude mať zajtra osobitný náboj – operný súbor ju venuje nedávno zosnulému scénografovi Jánovi Hanákovi, ktorý stál aj pri jej zrode.
Premiéra v decembri 1997 bola výnimočná. V jej realizačnom tíme sa stretla jedna rodina – režisérka Božena Hanáková, scénograf Ján Hanák a ich dcéra, kostýmová výtvarníčka Danica Hanáková.
Mamin nápad
„S myšlienkou realizovať Traviatu prišla mamka. Napriek tomu, že nebola zaradená v dramaturgickom pláne divadla, a tak na ňu neboli vyčlenené žiadne finančné prostriedky, podarilo sa po vysvetlení výtvarného a režijného zámeru presvedčiť vtedajšieho riaditeľa Štefana Fejka a napokon určitú čiastku peňazí na realizáciu vyčlenil,“ spomína na jeseň roku 1997 Danica Hanáková. Ako dodáva, čiastka bola síce minimálna, ale aj tak boli šťastní, že sa do projektu môžu pustiť.
„Vedeli sme, čo chceme a že v žiadnom prípade nám nikto nepridá ani korunu. S tým bolo treba počítať pri každom kuse nábytku, pri každej tapete a, samozrejme, aj pri kostýmoch. Veď počet spevákov sa nedá zredukovať len preto, že je málo peňazí. A tak sme sa museli popasovať nielen so sólistickými kostýmami a s ich komplet prevlekmi, ale aj s odevmi pre všetkých členov zboru. A balet, či štafáž? S tým sme sa hneď rozlúčili…“ opisuje prípravu inscenácie.
Rovnocenní partneri
Jej spolupráca s rodičmi bola podľa jej slov neustálou každodennou pracovnou debatou medzi rovnocennými partnermi: „Mamkin profesionálny prístup k režijnej práci a ku každému členovi operného ansámblu som dokázala dlho potichu sledovať či už na pracovných skúškach, alebo na generálkach v hľadisku. Jeho charakteristický, niekedy sarkastický humor bol prítomný aj v tých najneočakávanejších a najvypätejších momentoch. Dokázal ním odľahčiť či zneutralizovať akési nastupujúce napätie aj na absurdných miestach. No vždy – po celé dlhé desaťročia – bola u neho najdôležitejšia práca v ateliéroch a jej výsledok na javisku.“
Vo štvrtok 11. decembra 1997 mala La Traviata premiéru. „Boli sme v ten večer všetci naozaj šťastní. Darovali sme divadlu „dieťa“, za ktoré sa, myslím, nemusíme hanbiť. Bude mať osemnásť rokov, a to je vek, keď sa bilancuje. Bohužiaľ, už bez môjho otca,“ vraví so smútkom v hlase z nedávneho odchodu otca na večnosť Danica Hanáková, ktorá po 36 rokoch pôsobenia v košickom divadle odišla do dôchodku na konci apríla 2013.
V stej repríze sa zajtra pod taktovkou Igora Dohoviča predstavia v hlavných postavách Michaela Várady, Viera Kállayová, Jaroslav Dvorský, Ludovic Kendi, Anton Baculík, József Havasi, Marek Gurbaľ, Zuzana Orlovská a Štefan Hundža.
– Giuseppe Verdi: La Traviata Štátne divadlo Košice Streda 30. september 2015, 19. h.
Svjatoslav Dohovič
Foto na strane: archív ŠD
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.