Študenti masmédií UPJŠ odpremierujú svoj dokumentárny film
Najznámejšie literárne vraždy Oidipa, Tristana a Izoldy, Othella a Desdemony či študenta Rodiona Raskoľnikova, sfilmovali študenti 5. ročníka masmediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Svoje teoretické poznatky tak pretavili do praxe v podobe filmu Vraždy v literatúre.
Premiéra pre verejnosť
Filmový projekt približuje literárne obdobia od staroveku po realizmus. Po náročnej výrobnej fáze sa dočká slávnostnej premiéry, ktorá sa uskutoční v pondelok 12. decembra o 13:30 hod. v priestoroch Historickej auly Rektorátu UPJŠ na Šrobárovej 2 v Košiciach. Prvé verejné predstavenie filmu je vyvrcholením dôkladnej odbornej prípravy, nakrúcania v interiéroch aj exteriéroch a náročnej postprodukcie. Výrobný štáb pracoval na projekte viac než rok. Študenti si aktívne vyskúšali všetky druhy činností, ktoré sú súčasťou profesionálneho filmového natáčania, hoci neštudujú filmovú tvorbu. „Potenciál našich študentov je naozaj veľký, väčšinou ho stačí len naštartovať a usmerniť. Pri príprave a realizácii filmu mohli zúročiť teoretické vedomosti a praktické schopnosti, ktoré počas štúdia nadobudli,“ konštatuje zadávateľka projektu a odborná konzultantka Mgr. Markéta Andričíková, PhD., z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ.
Tieklo veľa krvi
Počas nakrúcania museli v amatérskych podmienkach riešiť situácie, na ktorých v reálnych filmových podmienkach participuje tím špecialistov, ako napríklad v scéne z poviedky Zradné srdce, kde ako rekvizitu použili bravčové srdce, ktoré obalili v umelej krvi. „Na prípravu krvi sme vyčerpali veľké množstvo potravinárskeho farbiva. To sme zmiešali s vodou, zlatým klasom, sójovou omáčkou a balzamikovým octom a túto zmes sme napokon varili. Má to skvelú arómu,“ spomína so smiechom študentka Františka Ihnátová. Študenti sa pri výbere motívu filmu snažili vyhnúť klišéovitým nápadom a pokúsili sa potenciálneho diváka prekvapiť a ponúknuť mu “produkt”, ktorý v ňom od prvej chvíle vzbudí záujem. Motív vrážd v literatúre má za cieľ svojou netradičnosťou, vážnosťou a celkovou dramatickosťou nielen upútať pozornosť diváka, ale si ju aj udržať.
Foto: Filip Petrík
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.