Študentské Tunel books v LitParku
Knižnica pre mládež mesta Košice v LitParku na Kukučínovej 2, poskytla priestor študentom Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, aby čitateľom umožnila zoznámiť sa s nádhernými ročníkovými prácami žiakov odboru propagačnej grafiky.
„Výstava pod názvom Kvetinkové divadlo je sprístupnená verejnosti v našej pobočke LitPark“, informuje riaditeľka knižnice, Iveta Hurná. „Sú to ročníkové práce nadaných mladých umelcov odboru propagačnej grafiky Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, ktorí vytvorili knihy pripomínajúce divadlo alebo tunel, Tunel books. Ide o podobnú techniku akou sú vytvorené obľúbené pop-up knihy.”
Čo sú tunelové knihy?
Tunelové knihy sú tvorené sériou samostatných stránok, pričom ich základným konštrukčným a nosným prvkom sú akordeónove alebo harmonikové skladania bočných strán. Prvá a posledná strana knihy sú prilepené ku skladaným častiam a jednotlivé strany sú zasúvané do skladov. Rovnako je ich možné aj lepiť a tým zafixovať, aby jednotlivé strany nevypadávali. Takto navzájom pospájané strany vytvárajú priestorové, trojrozmerné scény, ktoré rozprávajú príbeh. Ich cieľom je tunelovým efektom vytvoriť ilúziu hĺbky a perspektívy.
Vznik tunelových kníh je datovaný niekedy od polovice 18. storočia a boli známe ako Peep show. Neskorší názov tunelová kniha sa zaužíval v polovici 19. storočia, kedy boli tieto knihy vytvárané, aby zaznamenávali dôležité udalosti či zachytávali známe turistické atrakcie.
„Koncepciou tunelových kníh sa inšpirovali napríklad aj divadelné javiská.“ Medzi súčasných známych tvorcov moderných tunelových kníh patrí napríklad umelkyňa Carol Barton (Md.,USA), ktorá hovorí, že vytvárať takéto knihy je skvelý spôsob, ako sa naučiť 3-D dizajnu. Možno práve preto sú tieto knihy veľmi populárne medzi umelcami, grafikmi a umeleckými pedagógmi.
Či je to naozaj tak, na to sme sa spýtali výtvarníčky a pedagogičky (ŠÚV Košice) Zdenky Blońskej. „Áno, týmito knihami, ktoré spracovali žiaci ako záverečnú ročníkovú prácu sme chceli predstaviť aspoň jednu z mnohých kreatívnych druhov priestorových kníh.” Okrem Tunel books, ktoré sú druhom Pop-Up kníh existuje celá rada ďalších, ako napr. Carroussel book, Star book – Kolotoč, Flag book – Kniha Zástava, Pocket book – Vreckový zápisník a tiež skladané knihy ako aj Leporelo.
„Na týchto prácach sa žiaci učili skĺbiť nápad, farebné cítenie, prácu na počítači, prípravu do tlače, samotnú tlač knihy, prácu s nožnicami a remeselnú stránku finálneho spájania strán do celku. Do kategórie týchto tvorivých, deťom blízkych a hravých druhov kníh možno zaradiť už spomenuté druhy. Práve táto výstava predstaví aj leporelá, na ktorých sú zrealizované štúdie kvietkov v rôznych výtvarných technikách. Z týchto kvetov sa potom ďalším spracovaním pripravujú vystavované Tunel books.”
Súčasne s výstavou budú v LitParku prebiehať aj tvorivé dielne
„Tvorivé dielne Tunel book a Leporelo s kvetinkami, na ktorých by sme rady spolu s účastníkmi vyrobili podobné, ručne vyrobené priestorové knihy sa uskutočnia s cieľom oboznámiť malých čitateľov s touto technikou. Prebiehať budú v stredu, 18.1.2017, v čase od 14.00 do 15.30 hodiny za mojej účasti a vo štvrtok, 19.1.2017, za účasti Kataríny Fazekasovej, v rovnakom čase, teda od 14.00 do 15.30 hodiny. Pomôcť prídu žiačky druhého ročníka propagačnej grafiky E. Rošková, K. Racenbergerová a A. Sokoliová”, pozýva Zdenka Blońská.
Vystavované modely určite očaria každého už na prvý pohľad. „Sú nádherné, farebné, inšpiratívne a ja verím, že sa budú páčiť rovnako ako svetovo známe pop-up knihy Vojtěcha Kubaštu, ktoré sme mali rovnako možnosť u nás vystavovať“, dodáva na záver Iveta Hurná.
Výstava bude k dispozícii do 10. februára 2017.
(KMK)
Foto: KMK
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.