08.09.17

Sused Záviš ako Fjodor Karamazov

foto: Veronika Janušková
Bodnár
Dušan Bodnár
redaktor
Zdieľať:

Festival divadiel strednej Európy ponúkol včera večer divákom dramatizáciu slávneho románu ruského spisovateľa F. M. Dostojevského Bratia Karamazovci. V titulnej úlohe sa na javisku Štátneho divadla Košice predstavil Juraj Kukura, ktorý bol za postavu Fjodora nominovaný na výročnú Cenu Thálie v roku 2015.

Prešovský rodák v predstavení pražského Činoherného klubu sa snaží vidieť starého Karamazova skôr v pozitívnom svetle. „On začal z ničoho a ušetril si istú sumu peňazí. Manželka ho bila, opustila ho a on sám vychoval tri deti. Našiel si dievča, ktoré mu chcel prebrať najstarší syn a potom ešte všetci chcú jeho peniaze. Ja sa ho snažím nejakým spôsobom pochopiť. Samozrejme, má svoje chyby, ale kto nemá. A ako sa hovorí, lepšie je byť v pekle s rodinou ako v nebi sám,“ uviedol Juraj Kukura pred samotným predstavením.

Herec vie pobaviť na javisku i v súkromí. foto: Veronika Janušková
Herec vie pobaviť na javisku i v súkromí. foto: Veronika Janušková

Bez emócií

Predstaviteľ desiatok hlavných úloh hrá na javisku bez emócií. Všetko ale hneď uviedol na správnu mieru. „Nechcem sklamať divákov, ale ja na javisku nič emocionálne neprežívam. Divadelné predstavenie je holý fakt. Tam nie je možnosť na nejaké emočné improvizácie, to znamená, že to, čo je hotové, je hotové. To sa musí divákom ponúknuť, pretože ináč by to bolo neprofesionálne. Smiať sa má divák, nie herec, plakať má takisto divák. A navyše, po predstavení nie som taký vyčerpaný.“

Uvidíme starého Karamazova vo fenomenálnom Kukurovom podaní

Viac k téme

23.08.17
Uvidíme starého Karamazova vo fenomenálnom Kukurovom podaní

Výnimočný dabing

Juraj Kukura počas svojej hereckej kariéry veľa nedaboval. Výnimkou bol kultový maďarský kreslený seriál Miazgovci, v ktorom svoj hlas prepožičal susedovi Závišovi. „Spomínam si na to, lebo ľudia na to spomínajú. Pre mňa je to nepredstaviteľné prekvapenie. Keď som bol v Amerike medzi Slovákmi a jeden z nich sa dozvedel, že ja som daboval Záviša, bol z toho strašne nadšený. Ja sa z toho tiež veľmi teším, prežilo to desaťročia a je to potvrdenie mojej dobrej práce,“ dodal na záver so smiechom Juraj Kukura.

reklamná správa

Čítajte viac: divadlo festivaly

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím