Sviatok všetkých svätých či Dušičky. Ako to bolo u nás pôvodne?
Počas týchto dní si pripomíname zosnulých. Halloween, Sviatok všetkých svätých či Dušičky – takto za sebou nasledujú v kalendári. Ako to však bolo u nás pôvodne? Presne naopak.
Ako uviedol kulturológ Lukáš Šutor, ktorý pôsobí na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach: „Pamiatka zosnulých sa u predkresťanských Slovanov konala niekoľkokrát ročne a dodáva, že prvýkrát to bolo štyridsať dní od pohrebu, druhýkrát na výročie smrti. Spoločne sa pripomínala pamiatka všetkých zosnulých ešte na jar a v zime.“
[ad][/ad]Na hroboch sa hodovalo
Podoby uctievania by nás dnes možno prekvapili. „Podľa všetkého prebiehali podobne ako pohrebné rituály. Na hroboch sa hodovalo, pilo a tancovalo s maskami, pričom sa inscenovala symbolická bitka so zlými duchmi,“ približil Šutor.
Zdôrazňuje, že starostlivosť o predkov bola v tradícii všetkých Indoeurópanov zakorenená tak hlboko, že sa s ňou muselo počítať aj v ďalších kultúrnych dejinných fázach.
„Z jej tradície vznikol pod vplyvom kresťanstva v 10. storočí jediný sviatok, dnes známy ako Dušičky, ktorý bol už ako kresťanský presunutý na jeseň (2. novembra). Z ľudovej kultúry sa z predkresťanského obdobia zachovala predstava, že sa v tento čas prekrýva svet živých a mŕtvych a zosnulí sú k nám bližšie.“
Na Slovensku Dušičky úzko súvisia so Sviatkom všetkých svätých. Šutor vysvetlil, že ich spája privátny priebeh rodinných obradov, historicky však už ide o kresťanský sviatok. „Vznikol v 4. storočí vo východnej kresťanskej cirkvi, bol zasvätený svätcom bez vlastného miesta v cirkevnom kalendári. Na 1. november ho definitívne preložil pápež Gregor IV.,“ povedal.
Najmladší sviatok
Najmladším sviatkom v našich končinách je Halloween. „Aj keď sú jeho korene späté s keltským predkresťanským prostredím, kde si prešiel podobnou kultúrnou premenou ako mnohé iné pohanské zvyky, k nám sa už dostáva pomerne neskoro cez mediálne prostredie, predovšetkým ako súčasť populárnej americkej kultúry zbavenej týchto západoeurópskych duchovných koreňov,“ upozornil kulturológ s tým, že dnes tento sviatok vnímame viac ako súčasť materiálno-karnevalovej kultúry Západu.
[ad2][/ad2](Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach, JH)
Odporúčané články

V sobotu 15. marca 2025 sa v priestoroch Slovenského národného divadla konal 28. ročník prestížneho udeľovania cien Krištáľové krídlo. Ocenenie získali výnimočné osobnosti zo sveta kultúry, vedy, športu, filantropie a hospodárstva.

V Košiciach sa chystá výnimočné podujatie pre milovníkov elektronickej hudby – InterCity Rave.

Zamestnanci Múzea Betliar sa ohradili voči tvrdeniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a zastupujúcej riaditeľky múzea Andrey Predajňovej. Skupina zamestnancov múzea odmieta obvinenia, že múzeum bolo “unesené”, že v ňom pôsobili ako mafia, zlodeji, korupčníci alebo úžerníci.