Tabačka zažila rumunskú hudobnú smršť
Uragán hudby a pozitívnej energie preletel v sobotu večer košickou Tabačkou. Jeho zdrojom bolo 12 mužov z malej rumunskej dedinky, ktorí na publikum vybalili neuveriteľnú muziku.
Kapelu Fanfare Ciocarlia ťažko možno označiť ako dychovku, aj keď hrajú, s výnimkou bubeníka a perkusionistu, výlučne na dychových nástrojoch. Sú totiž na míle vzdialení nášmu chápaniu tohto žánru.
Na prekvapených Košičanov, ktorí naplnili veľkú sálu, hneď od začiatku spustili hudobníci smršť muziky hranej v neuveriteľnej rýchlosti a sprevádzanej megadávkou temperamentu. To všetko vychádzalo z trúbok, saxofónov či heligónov so spoľahlivou rytmickou sekciou.
[ad][/ad]Okúzlení diváci
Už pri prvých tónoch muzikanti úplne vtiahli divákov do svojej hudby a to, že sa po niekoľkých minútach strhol pred pódiom temperamentný tanec, bolo logickým vyústením vnemov valiacich sa na užasnutých ľudí bez prestávky vyše hodiny. Kapela si ich úplne podmanila, takže napríklad pri clivej piesni, ktorú zaspieval kapelník Lazar Radulescu, si hneď po prvej výzve posadali na zem a nechali sa unášať melódiu. No už počas nasledujúcej skladby opäť tancovali, tlieskali či dupali.
Cigánske cítenie
Hudbu Fanfare Ciocarlia definuje balkánsky temperament, cigánske cítenie a virtuózne ovládanie nástrojov. Košičania od nich mohli počuť cigánske pesničky, vlastné skladby, ale aj prerábky známych swingových melódií. Všetko však znelo veľmi nenútene a charakteristicky práve pre „škovránkovú pieseň“, ako by sa dal preložiť názov kapely. Od spevu nežného vtáčika však má ich muzika veľmi ďaleko. Vďaka Bohu za ten dar.
Kapela Fanfare Ciocarlia vznikla v dedinke Zece Prajini v Rumunsku blízko hraníc s Moldavskom. Žije v nej 80 rómskych rodín a hra na dychové nástroje tu má hlbokú tradíciu. Brass band, ako sa podobným zoskupeniam hovorí, okamžite po svojom objavení nemeckým hudobným producentom v roku 1996 dobyl svetové pódiá od Melbourne, cez Tokio až po Prahu. Svoju cigánsku hudbu hrajú s doslova punkovým nasadením a jazzovou virtuozitou. Dodnes vydali 10 albumov, ich skladba sa objavila aj vo filme o Boratovi.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.