Tabačku skrášľuje nová nástenná maľba
Na stenu vo dvore Tabačky Kulturfabrik pribudol nový mural. Nástenná maľba vznikla ako výsledok letného rezidenčného pobytu dvoch ukrajinských umelcov.
Dvojica pracuje pod pseudonymom We Bad. „Počas troch týždňov skúmali Košice a pracovali na námete. Dvojicu sme vybrali na základe otvorenej výzvy, do ktorej sa nám začiatkom roka prihlásilo takmer 40 umelcov,“ uviedol Samuel Velebný z OZ Street Art Communication (SAC) Košice.
Kyjevská dvojica sa okrem nástenných malieb venuje ilustráciám, knižnému či produktovému dizajnu. We Bad premaľovali pôvodný mural od Michala Škapu – Tron, ktorá vznikla v roku 2015. „Naším plánom bolo od začiatku používať túto stenu ako akúsi galériu, kde budeme pravidelne prinášať nové maľby,“ dodáva Velebný.
[article slug=”udova-mudrost-provokuje-na-strechach-lunika-ix”][/article]Umenie aj na Luníku IX
Tohtoročný projekt SAC sa točí okolo života na panelových sídliskách. Ďalším pozvaným hosťom bol v júli Sasha Kurmaz, taktiež z Kyjeva, ktorý si vybral sídlisko Luník IX. „Práve tam realizoval trojicu zaujímavých diel. Jedným z nich je stometrový nápis na strechách panelákov, ktorý vyvolal diskusiu o otázkach rovnosti, porozumenia a tolerancie “ predstavuje novinky S. Velebný.
Prvý kovový reliéf
V rámci otvorenej výzvy vybrali aj jedného slovenského výtvarníka Emila Taschku, ktorý vyrobil jedinečný reliéf. „V Košiciach strávil tri týždne a nakreslil, naohýbal a pozváral dielo pre budovu krízového centra Dorka v mestskej časti KVP. V histórii SAC je to vôbec prvý kovový reliéf. Tešíme sa, že sme svojou troškou nadviazali na tradíciu kovového verejného umenia v našom meste ocele,“ uzatvára Velebný.
[ad][/ad]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.