25.05.15

Takmer 200 filmov zo 49 krajín chcelo zabojovať o sošku Zlatého žobráka

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák zažije tohto roku svoj 21. ročník. „Očko“ bude oslavovať od  17. do 20. júna 2015. Tentokrát v dvoch mestách - okrem Košíc aj v ukrajinskom Užhorode.
plagat-zlazy zobrak
“Pre Ukrajinu sme sa rozhodli preto, lebo si myslíme, že je tam potrebné urobiť to, čo sa festivalu podarilo za 20 rokov v Európe  - šíriť myšlienky demokracie v lokálnych médiách a pomôcť ozdraviť mediálny priestor,”
hovorí Eva Děkanovská, riaditeľka festivalu. Do súťaže o sošku Zlatého žobráka sa prihlásili autori zo 49 krajín. Porota vyberala do finále z 200 filmov. „Medzi tvorcami sú aj autori z exotických krajín – z Indie, Taiwanu, Iránu,  Iraku, Islandu či Japonska. Najviac filmov prišlo tentoraz zo Španielska. Slováci majú zastúpenie vo všetkých súťažných kategóriách,“ vysvetľuje  E. Děkanovská. Napriek svojej jedinečnosti nemá festivalový projekt od roku 2014 takú finančnú podporu ako v minulosti. Preto sa organizátori rozhodli  zorganizovať verejnú zbierku cez český portál hithit.com. Zbierka sa dnes skončila úspešne. Festival získal 108 percent očakávanej sumy 12-tisíc eur. Použijú ich na časť festivalu, v rámci ktorej premietnu ocenené filmy z uplynulých ročníkov. V tomto roku sa organizátori rozhodli pre spoluprácu s mladými nádejnými umelcami. Prvýkrát vo svojej histórii zapojili do tvorby festivalového vizuálu študentov Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach. Mali vytvoriť plagát, ktorý by vystihoval myšlienku tohtoročného festivalu konaného nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine. Z návrhov organizačný štáb vybral  výtvarné riešenie Jozefa Mnicha, študenta II. ročníka ŠÚV v Košiciach. (zla)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím