Takmer zabudnutý Jaroslav Vodrážka
Obrázky Smelého Zajka, Dubkáčika a Budkáčika či Maca Mrmláča sú súčasťou detstva niekoľkých generácií slovenských detí. Dnes si len málokto spomenie na meno ich autora.
Český výtvarník Jaroslav Vodrážka, jeden zo zakladateľov slovenskej ilustračnej tvorby pre deti a mládež, upadol takmer do zabudnutia.
Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine pri príležitosti 120. výročia narodenia J. Vodrážku. Do Košíc ju priviezla krajanská organizácia Slovensko-český klub v SR.
“Chceme pripomenúť dnes už takmer zabudnuté meno skvelého výtvarníka, ktorý vďaka svojim kresleným hrdinom vyjadroval nespútanú radosť z tvorby pre deti všetkých vekových kategórií,” pre košice:dnes vysvetlila motívy počinu predsedníčka klubu Helena Miškufová.
Výstava približuje najvýznamnejšie etapy života Jaroslava Vodrážku, osobitne po príchode na Slovensko. Predstavuje výtvarníka aj ako obľúbeného pedagóga a vtipného kolegu, vždy pripraveného kresbou či veršom zaznamenať „deje zboru profesorského“.
Jaroslav Vodrážka je nielen zakladateľskou osobnosťou slovenskej ilustračnej tvorby, ale aj úspešným a uznávaným autorom drobnej grafiky.
Výstavu s názvom Číročistý romantik otvoria v pondelok v pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice v Kasárňach/ Kulturparku. Z Košíc poputuje do Bratislavy.
JAROSLAV VODRÁŽKA (9. november 1894, Praha – 9. máj 1984, Praha)
- Grafik, maliar a ilustrátor Jaroslav Vodrážka študoval na pražskej Akadémii výtvarných umení. Po absolvovaní pôsobil ako stredoškolský učiteľ v Čechách.
- Na Slovensko prišiel v roku 1923 a začal učiť kreslenie na martinskom gymnáziu. Okrem iného ilustroval detské časopisy Včielka a Slniečko, venoval sa aj voľnej tvorbe.
- Po vzniku Slovenského štátu musel Jaroslav Vodrážka odísť, vrátil sado Prahy, ale hneď po skončení 2. svetovej vojny znova začal spolupracovať so slovenskými vydavateľstvami. V Čechách i na Slovensku vydal niekoľko publikácií.
Foto: archív ms
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.