Tento Košičan dáva historickým mapám nový život
Začať sa venovať niečomu novému nikdy nie je neskoro. Znie to ako klišé z motivačnej príručky, ale je v tom veľký kus pravdy. Dôkazom je známy nadšenec histórie nášho mesta, dokumentátor jeho bohatej minulosti a dlhoročný pedagóg Juraj Bauer.
Histórii, ako svojej záľube, sa začal naplno venovať až po tom, ako odišiel na zaslúžený odpočinok. „Pôvodne som strojár – pedagóg. Bol som žiakom, učiteľom a nakoniec riaditeľom na strojníckej priemyslovke. V dôchodku som však cítil potrebu venovať sa ešte niečomu zmysluplnému. Keďže som rodený Košičan a mám toto mesto rád, začal som sa venovať jeho histórii,“ vysvetlil svoju motiváciu.
Vydal niekoľko publikácií
Napísal niekoľko kníh, okrem iného o pamätných tabuliach a erboch v meste. „Najskôr som však vydal publikáciu o histórii našej skoro 145-ročnej školy. Obsahuje zoznam a fotografie takmer všetkých jej 230 učiteľov a z archívov vyhľadané záznamy o jej absolventoch. Kniha vyšla pred desiatimi rokmi a vtedy ich bolo vyše 16-tisíc,“ s hrdosťou hovorí o „svojej“ škole, dnešnej Strednej priemyselnej škole strojníckej v Košiciach.
Rekonštrukcia máp
Neskôr sa jeho láskou stali staré mapy. Pretože nemohol zbierať originály, dal si skromnejší cieľ – získať kópie historicky cenných máp a vytvoriť z nich čo možno najvernejšejšiu pôvodnú podobu. „Snažil som sa ich zreštaurovať do pôvodného stavu a to, čo v poškodených origináloch chýbalo, som podľa predpokladov doplnil. Z historického hľadiska sú tieto kópie možno málo hodnotné, cenné je na nich to, že poskytujú obraz starých Košíc,“ priblížil nám svoju motiváciu J. Bauer. Pre svoju záľubu vyčlenil bývalú detskú izbu: „ Je to moja dielňa a pracovňa, mám tam počítač, na stene visia okrem obrazov hlavne mapy.“
Ing. Juraj Bauer (1936) je rodený Košičan. Svojmu mestu i jeho významnej vzdelávacej inštitúcii, Strednej priemyselnej škole strojníckej v Košiciach, založenej v roku 1872, venoval svoj doterajší aktívny život. V škole strávil vyše päťdesiat rokov svojho života – ako študent, od roku 1961 učiteľ, zástupca riaditeľa a neskôr riaditeľ. Dejinami Košíc sa začal zaoberať v dôchodkovom veku.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.