The Backwards sú na scéne už 20 rokov
The Backwards je skupinou, ktorá úspešne interpretuje legendárnych beatlesákov nielen po zvukovej stránke, ale aj svojou dokonalou vizuálnou podobou. Za dve desaťročia sa stali úspešnou kapelou nielen u nás, ale aj v zahraničí. O ich úspechoch a zážitkoch sme sa porozprávali s Daliborom Štroncerom alias Johnom Lennonom.
Na scéne ste už dve dekády. Prečo ste sa rozhodli práve pre The Beatles?
Naša skupina svoju kariéru začala v roku 1995, ale náš prvý ofi ciálny koncert sme odprezentovali v Jazz clube v Košiciach v septembri 1996. Pamätám si, ako sme hneď potom išli do Televízie Naša na rozhovor. Bola to vtedy veľká vec. Prečo sme práve revival The Beatles, by som dnes nazval osudom. Snažili sme sa aj o vlastnú tvorbu, no ich piesne sa nám páčili a my sme si na nich trénovali dvojhlasy. V podstate sme už od začiatku zneli veľmi podobne, aj keď sme ešte neboli tak vyspievaní.
Veľa skupín začína hrať v garáži. Bolo to tak aj vo vašom prípade?
Ja ako John Lennon a Miroslav Džunko ako Paul McCartney sme sa stretli, keď som mal tri a Miro štyri roky, a odvtedy sme kamaráti. Odmalička sme sa zaujímali o hudbu, čo vyplývalo aj z nášho rodinného zázemia. Začínali sme na povale, ale bicie sú celkovo dosť hlasné, tak sme sa potom presunuli do pivnice. Robili sme také ,,minikon
certíky“ v obývačke a všetkým sa to páčilo. Aj na základe toho sme mali istú motiváciu nacvičiť ďalšie a ďalšie piesne. Robiť to, čo človeka baví a byť sám sebe pánom, je splnený sen. Jednoducho to tak malo byť a teraz slávime už 20 rokov. Človek by nikdy nepovedal, že ten čas tak beží.
Prečo sa vlastne voláte The Backwards, má to istý súvis s názvom skupiny The Beatles?
Názov musel byť jednoznačne na písmeno B. Beatmen už bol obsadený a Backwards v nás evokovalo návrat v čase. Voľnejší preklad tohto slova do slovenčiny je spiatočníci.
Ako ste si rozdelili jednotlivých členov skupiny?
Bolo to najmä v podobnosti hlasov, ale čiastočne sme si to rozdelili aj po vizuálnej stránke. Karol Najmik, ktorý ešte v začiatkoch pôsobil v The Backwards, mal bicie, tak sme hneď vedeli, že on bude Ringo Starr. Tam nebolo o čom rozmýšľať.
Aké boli začiatky vašej kariéry? Vedeli ste, že budete hudobníkom?
Naše začiatky by som nazval romantickými. Mali sme veľký zápal pre hudbu. Vedeli sme, že hudba nás baví a toto chceme. Prišli sme zo školy, hodili sme tašky do kúta a už sme skúšali šesť až osem hodín. Pamätám si na jeden moment, keď sa pomaly blížil koniec školského roka, ja som sedel v ôsmej triede v poslednej lavici a mali sme akurát písomku z matematiky. A práve v tú chvíľu som si povedal, že tak toto teda robiť nebudem. Ja sa budem venovať hudbe.
Či už hovoríme o oblečení kapely alebo o hudobných nástrojoch, pôsobia totožne s originálom. Ako si to všetko zabezpečujete?
Obleky si nechávame nosiť z USA. Sú to presné kópie tých, ktoré nosili členovia The Beatles. Človek, ktorý nám ich šije, má doma originály, ktoré získal na rôznych aukciách. Naše obleky majú totožnú látku aj gombíky. Čo sa týka vlasov, v súčasnosti nosíme parochne, najmä z praktického hľadiska. V roku 1996 sme mali strih ako členovia skupiny The Beatles. Naše kaderníčky boli vycvičené, aby nás tak vedeli ostrihať (smiech). Aby sme dosiahli najvernejší zvuk, používame originály hudobných nástrojov, napríklad zo 60. rokov. Niektoré sú tzv. reissue, ktoré vyrobili v modernej dobe. Ide o repliky originálov a sú ešte nami upravené.
Vlastníte aj nejaký predmet priamo od The Beatles?
Ja osobne žiadny predmet priamo od Beatles nemám, ale držal som v rukách okuliare Johna Lennona. Videl som originál oblek Ringa Starra, ale aj Lennonove vlasy, ktoré mu odstrihla fanynka pred natáčaním filmu Ako som vyhral vojnu.
Čo považujete doposiaľ za najväčší úspech počas vašej dvadsaťročnej kariéry?
Je ich, samozrejme, viacero. Musím spomenúť Beatlefest, ktorý sme vyhrali dvakrát – v roku 1998 a 2003. Ďalej to je muzikál na Novej scéne, Hudobná revue v Prahe, hosťovanie v 25. jubilejnej Manéži Bolka Polívku. V roku 2007 sme niekoľkokrát vystupovali v slávnom liverpoolskom Cavern clube, koncertovali sme v Amerike či Anglicku, kde sme hrali pre tri až tri a pol tisíc divákov. Úspechom je aj to, že sme na scéne 20 rokov.
Myslíte si, že piesne The Beatles sú večné?
The Beatles sú jednoducho klasika. Ovplyvnili históriu hudby minimálne na sto rokov. Je fascinujúce, že tieto pesničky, ktoré majú približne pol storočie, pozná aj mladá generácia.
Čitatelia denníka košice:dnes môžu súťažiť o dva lístky na koncert Paula McCartneyho, ktorý sa uskutoční v Prahe už 16. júna. Prečo by ho mali vidieť?
Pretože naživo vidieť a počuť Paula McCartneyho je neuveriteľný životný zážitok.
Členovia The Backwards
Dalibor Štroncer – John Lennon
František Suchanský – George Harrison
Miroslav Džunko – Paul McCartney
Daniel Škovarga – Ringo Starr
Chlapci z Košíc boli predkapelou Little Richarda
Revivalová skupina The Backwards sa stretla s mnohými uznávanými svetovými spevákmi. V roku 2006 boli predkapelou rokenrolovej legendy Little Richarda. Podarilo sa im stretnúť aj so sestrou Georga Harissona, Luisou, ktorá na ich adresu povedala, že po 30 rokoch opäť počula ,,sound z The Beatles“ – zvuk Beatles. ,,Vtedy sme vyhrali prvýkrát Beatlefest a Luise utekala z konca sály až k pódiu. Bol to naozaj neuveriteľný pocit a obrovská pocta,“ hovorí Dalibor Štroncer.
Kliknite na náš facebook a hrajte o lístky
Foto: archív The Backwards
Michaela Luxová
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.