Títo tanečníci priniesli do Košíc kritiku spoločnosti i tanec so žehličkou
Po úspešnom prvom ročníku festivalu New Dance Days, pripraveného v rámci projektu EHMK 2013, sa do Košíc opäť vrátila originálna pohybová tvorba súčasných umelcov zo Slovenska i zahraničia.
Štvordňový festival súčasného tanca New Dance Days, ktorý sa uskutočnil v našom meste, priniesol šesť úplne odlišných predstavení domácich i zahraničných tanečných celkov. Čo tieto predstavenia spájalo? Minimalistická scéna, fyzicky náročná choreografi a a silná myšlienka.
Začalo to tichom
Festival odštartoval v piatok 11. septembra podvečer v Kasárňach/Kulturparku choreografi ou Nemky Anny Till v úplnom tichu. Pokračoval zrkadlovým tancom a psychologickým monológom Debris Company, pohybujúcim sa predstavením Ženy v podaní košického súboru Heeb.She, kritickou sondou spoločnosti od Divadla Štúdio tanca a zakončili ho robotické Creation 2014 a smutno-smiešne multimediálne dielo Petry Fornayovej Všetko, čo mám rada. Program festivalu doplnila séria workshopov pod vedením špičkových slovenských tanečníkov.
Slovensko má čo ukázať
„Kým v roku 2013 sa na festivale predstavili tanečné súbory zo Španielska, Poľska či Švédska, druhý ročník sa sústredil prevažne na kvalitné súčasné tanečné produkcie, ktoré vznikli na Slovensku. Cieľom festivalu bolo ukázať širokej verejnosti, že súčasný tanec má svoje miesto na aktuálnej umeleckej scéne, že dokáže v človeku zanechať hlbokú emóciu a zmeniť jeho pohľad na svet. Veríme, že sa nám to podarilo,“ hovorí dramaturgička festivalu Lucia Potokárová.
Tanec vyjadrí čokoľvek
New Dance Days sú dôkazom toho, že tancom sa dá vyjadriť naozaj čokoľvek. Petra Fornayová v červených šatách ťahajúc za sebou žehličku poukazuje na postavenie manželiek v spoločnosti. Debris Company prostredníctvom zrkadlového tanca zobrazuje dve osobnosti, ktoré driemu v každom z nás. Heeb.She dokážu jedným dychom diváka zviesť pohybmi a ukázať mu, že dôležitá je najmä duša ženy, nie telo. Divadlo Štúdio tanca vykresľuje príčiny globálneho otepľovania znázorňujúc nespokojné tučniaky a horlivých aktivistov, ktorí sami znečisťujú svet. Každý z týchto významov však musí divák pochopiť sám.
Keď sa kričí pohybom
„Nový tanec považujem za veľmi vyzývavú a rôzne spoločenské vrstvy kritizujúcu súčasť umenia. Ľudia majú vďaka nemu možnosť dozvedieť sa viac o sebe. Súčasné tanečné predstavenia sú podobné divadlu, no kým v divadle sa kričí hlasom, tu sa kričí pohybom,“ vysvetľuje Jozef Vlk, režisér predstavenia Clear v podaní Debris Company.
New Dance Days sú koncipované ako bienále a Košice preto zažijú ďalšie tanečné výkriky opäť v roku 2017.
Foto: K13
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.