Tragický príbeh nedoceneného maliara
Príbeh Vojtecha Kalnu je tragický. Talentovaný, schopný mladý muž na vrchole svojich ľudských i tvorivých síl vo veku 38 rokov nečakane umiera.
Skvelý výtvarník, zároveň riaditeľ Východoslovenskej galérie a neúnavný organizátor výtvarného i kultúrneho života na východnom Slovensku zomrel tragickou smrťou. Na dovolenke v rodisku svojej manželky v Chlumci nad Cidlinou pri kúpaní v rybníku skočil do vody, aby zachránil topiacu sa dcérku. Dostal infarkt a utopil sa…
Čo všetko ešte mohol dokázať tento organizačne schopný mladý muž nebyť tejto tragédie?
Dobrá škola
Svoj talent naplno prezentoval už počas štúdií v Užhorode. Mal skvelých profesorov – Erdelyiho, Bokšaja a Manaila, ktorí mu poskytli tie najlepšie základy. Jeho výrazné schopnosti dokumentuje skutočnosť, že na celoukrajinskej výstave v Kyjeve za obraz „Zima pri Uhu” získal ocenenie a toto dielo sa stalo aj majetkom Kyjevskej galérie.
Rovnako pobyt v Prahe a štúdium dejín umenia rozšírilo jeho obzory. Návšteva pražských galérií, výstavných siení, ateliérov, ako aj prednášok na FAMU prehĺbili jeho vzťah k českému výtvarnému umeniu, predovšetkým ku krajinárstvu. Bol veľkým obdivovateľom tvorby zakladateľa českej krajinomaľby Antonína Slavíčka (žiakom Antonína Slavíčka bol i náš Ľudovít Csordák). Často citoval Slavíčkove slová: „… nie zrakový dojem, ale duchovný obsah je umeleckou devízou diela…”. Tieto slová mal Kalna vo svojej tvorbe vždy na pamäti.
Svojou dobrou prípravou u velikánov ukrajinskej maľby preferoval poctivú realistickú maľbu vytváranú v plenéri. Pracovne vyťažený riaditeľ galérie skicoval aj počas jazdy autom.
Radosť zo života
Výrazným posunom v tvorbe Vojtecha Kalnu boli študijné pobyty vo Francúzsku a Taliansku. Paleta ožíva optimistickou farebnosťou a objavujú sa viac figurálne motívy. Rýchlou a ľahkou rukou zaznamenáva každodenný život veľkomesta. Kompozície dýchajú atmosférou neorealistických talianskych a francúzskych filmov.
„Režijné“ riešenie zjavne nadväzuje na prednáškové pobyty na FAMU, či vlnu uvoľnenia 60-tych rokov, ktorá postupne preniká do všetkých sfér umenia.
Množstvo skíc prevažne figurálnych motívov odhaľuje jeho radosť zo života. Sú uvoľnené, pracuje s dostatočným množstvom milých detailov, ktoré „poľudšťujú“ ich výtvarný rozmer. Sú vytvárané na ručnom papieri fixkami, ktoré boli v tom čase absolútnou novinkou. Škoda, že tento sľubný vývoj bol tragicky prerušený.
Tento kultivovaný umelec, dostatočne teoreticky a prakticky podkutý, by určite patril medzi popredných východoslovenských výtvarníkov. Vystavované diela poskytla rodina majstra. Vďaka nim návštevník spozná tvorbu umelca, ktorý nestačil byť doceneným.
Akademický maliar Vojtech Kalna
- narodil sa 14. 10. 1925, MALÉ GEJOVCE, - zomrel 4. 8. 1963, CHLUMEC NAD CIDLINOU - 1945 - ukončenie štúdia na Štátnom umeleckom učilišti v Užhorode - 1948 - presťahoval sa s rodičmi do Košíc - 1950 - odchádza do Prahy, kde študuje dejiny umenia na Univerzite Karlovej. Súčasne navštevuje prednášky na FAMU, kde ho zaujala práca s kamerou a filmová réžia. Zároveň študoval na vysokej škole ekonomických a politických vied - 1959 - 1963 - bol riaditeľom Východoslovenskej galérie - Samostatné výstavy - 1960 a 1962 v Košiciach, 1961 v Prešove
Výstava z rodinnej zbierky Východoslovenská galéria, Alžbetina 22 Trvanie: 12. 8. - 20. 9. 2015
(haš)
Foto: archív VSG
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.