Trinásty ročník Cinematiku ovládli odvážne filmy. Zaujal aj dokument Prípad Kalmus
Hlavnú cenu pre najlepší európsky film roka s názvom Meeting Point Europe na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Cinematik v Piešťanoch získala snímka Studená vojna poľského režiséra Pawla Pawlikowského. Avšak porotu zaujal aj dokumentárny film Prípad Kalmus zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa.
Trinásty ročník MFF priniesol tento rok takmer sto dlhometrážnych a krátkometrážnych filmov v štrnástich sekciách. „Divácky ohlas bol mimoriadny,“ konštatoval hovorca festivalu Peter Konečný. Poľský film získal zároveň aj cenu diváka.
Lámanie kosákov
V súťažnej sekcii slovenských dokumentárnych filmov s názvom Cinematik.doc ocenila porota slovenský film Prípad Kalmus zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Autorom filmu je režisér a scenárista Adam Hanuljak.
Cenu primátora mesta Piešťany získal nový dokumentárny film slovenského režiséra Mareka Kuboša Posledný autoportrét. Cinematik sa konal od 13. do 16. septembra s podporou Audiovizuálneho fondu a Ministerstva financií SR. Jeho čestnou riaditeľkou je herečka Božidara Turzonovová, umeleckým riaditeľom Vladimír Štric a výkonným riaditeľom Tomáš Klenovský.
[ad][/ad](TASR, JH)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.