Ukončili tretiu fázu opravy oltára
Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach ukončilo v stredu tretiu fázu reštaurovania Oltára sv. Petra a sv. Pavla.
Ako informoval kurátor fondov výtvarného umenia vo VSM Ivan Havlice, zreštaurovali sa krídla oltára s bohatou ornamentálnou ornamentálnou rezbou zlátených rozvilín a tabuľovými maľbami s výjavmi mučenia sv. Petra a sv. Pavla.
Oltár pochádza z neznámej spišskej lokality, múzeum ho do svojich zbierok získalo v prvej tretine 20. storočia. Projekt je pokračovaním kompletného reštaurovania tohto vzácneho umelecko-historického artefaktu dokumentujúceho vývoj umenia na území súčasného Slovenska, obdobia renesancie a baroka. Takmer štyri metre vysoký exponát oltárnej architektúry je súčasťou stálej expozície VSM – Storočia v umení.
Keďže ide o rozsiahle, časovo i finančne náročné zásahy, podľa kurátora je reštaurovanie celého Oltára sv. Petra a sv. Pavla rozdelené na štyri etapy v časovom horizonte realizácie do roku 2018.
[ad][/ad]Prvú etapu – reštaurovanie centrálneho obrazu s finančnou dotáciou Ministerstva kultúry SR realizovali ešte v roku 2014. Reštaurovanie tabuľovej maľby z nadstavca oltára s výjavom Panny Márie prebiehala v roku 2016 s podporou Fondu na podporu umenia. Aj tohtoročnú tretiu etapu podporil Fond na podporu umenia. „Štvrtá etapa – reštaurovanie architektúry oltára a predely s výjavom Poslednej večere je naplánovaná na rok 2018. Tým by mal byť tento projekt ukončený,“ konštatoval Havlice.
(TASR, JH)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.