Unikátnu zbierku zdigitalizovaných starých fotiek prináša výstava Pamäť na skle
Katolícky farár Béla Petrík z obce Rád zachytával počas viac ako tridsiatich rokov život svojich farníkov. Kolekcia viac ako 400 vzácnych sklenených negatívov, ktoré náhodou objavili pri prestavbe fary potrebovala v prvom rade zreštaurovať.
Použili špeciálnu chémiu
Celý proces od očisty až po digitalizáciu unikátnej zbierky predstavili členovia realizačného tímu študentom košickej Fakulty umení z Ateliéru fotografie. „Staré sklenené negatívy sme potrebovali očistiť a zachrániť. Požiadali sme preto Boženu Hrabalovú zo Slovenského národného archívu, aby pre študentov našej fakulty pripravila workshop, „ informuje spolukurátorka výstavy Lena Jakubčáková. Workshop absolvovali tri študentky. „Postup pri záchrane nebol jednoduchý. Najprv sme museli identifikovať poškodenie, potom sme sklíčka čistili špeciálnou chémiou,“objasňuje proces druháčka Kristína Jurková. Sklíčka z oboch strán čistili lekárskym benzínom, 70-percentným roztokom alkoholu a nakoniec destilovanou vodou.
Selfie z roku 1912
Na projekte záchrany a prezentácie historických fotografií sa podieľalo viac ako 50 odborníkov a dobrovoľníkov z Krajského pamiatkového ústavu, Fakulty umení Technickej univerzity, či Slovenského národného archívu. Projekt zrealizovali vďaka finančnej podpore Nadacny fond Telekom pri Nadacii Pontis Nadačného fondu Telekom při Nadácii Pontis.nadácie Pontis. „Keď začali vznikať prvé zdigitalizované výstupy, boli sme prekvapení, akú ostrosť a hĺbku fotografie majú,“ hovorí o procese záchrany negatívov Juraj Gembický z Krajského pamiatkového ústavu. Medzi fotografiami vyniká autoportrét autora z roku 1912, odfotený v zrkadle. Ani skúsení fotografi neverili, že toto „selfie“ je robené pred sto rokmi.
Výstava už dnes, 12. decembra
Fotograf Béla Petrik rozmýšľal ako maliar a zároveň ako dokumentarista. Zachytával netradičné pohľady na krajinu, zaujímavé autoportréty i portréty so sociálnym podtextom. Výstavu jeho zdigitalizovaných fotografií môžete vidieť v pondelok, 12.decembra o 19:00 v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas.
(JF)
Foto: archív Bélu Petrika
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.