Unikátny poľsko-slovenský projekt. V Tabačke sa rozozvučí Srdce továrne
V Tabačke Kulturfabrik (TBCK) začala 3. septembra 2018 dvojtýždňová finalizácia unikátneho poľsko-slovenského tanečného projektu. Výsledok predstaví medzinárodný tím na premiére v piatok a sobotu 14. a 15. septembra o 19. hodine vo veľkej sále Tabačky.
Medzinárodná zostava tanečníkov pod vedením choreografa Rafała Dziemidoka bude v priestoroch Tabačky pracovať na finálnej verzii tanečného predstavenia, ktoré je inšpirované osobnou históriou bývalých pracovníkov dvoch tovární – lodenice v poľskom Gdaňsku a zaniknutej košickej tabakovej továrne z čias Rakúsko-Uhorska.
[ad][/ad]Spojenie Gdaňska a Košíc
Základom umeleckej práce deväťčlenného medzinárodného tímu tanečníkov je porovnanie skúseností dvoch miest – Gdaňska a Košíc, dvoch priemyselných období a tiež spoločenských zmien, ktorými obe továrne, ako svedkovia doby, prešli. Zároveň ide aj o priblíženie osobnej histórie ľudí, úzko poznačenej osudmi fabrík, v ktorých strávili väčšinu svojho života.
Tabačka – prvý partner
Podľa spresnenia jednej zo slovenských zástupcov v tvorivom tíme – Zuzany Psotkovej, dramaturgičky košickej Tabačky pre divadelný program, iniciátorom a producentom projektu je poľský Inštitút Adama Mickiewicza: „Srdce továrne je viacročným projektom, pričom poľská strana si v každom roku vyberie iného medzinárodného partnera. Ideálne pôsobiaceho v priestore, ktorý je industriálny, schopný podporiť a rozviesť myšlienku projektu a zároveň vie pomôcť aj s jeho realizáciou. Sme radi, že Tabačka Kulturfabrik sa stala prvým partnerom a prvým miestom oficiálnej premiéry vzniknutého diela. Poľská premiéra bude v Gdaňsku uvedená v auguste 2019 v priestoroch Európskeho centra Solidarity.”
[ad2][/ad2]K výročiu nezávislosti Poľska
Projekt je súčasťou medzinárodného kultúrneho programu POLSKA 100, ktorý sprevádza sté výročie získania nezávislosti Poľskej republiky. Jeho partnermi sú Európske centrum Solidarity, Tabačka Kulturfabrik a poľská nadácia na podporu súčasného tanca Polkadot.
Projekt je financovaný poľským ministerstvom kultúry a národného dedičstva, ako súčasť viacročného programu NIEPODLEGŁA 2017–2021, a z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, v rámci podpory projektu s názvom Tabačka Kulturfabrik.
(VH)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.